27 aprilie 2024
SportI-am luat repede

I-am luat repede

@ Romania – Irlanda 2-0

Selectionata Romaniei a anvins echipa Irlandei de Nord, cu scorul de 2-0 (2-0), vineri, la Chicago, antr-un meci amical de fotbal, prin golurile marcate de Mugurel Buga (7) si Daniel Niculae (11). Tricolorii au anceput mai bine si au reusit sa deschida scorul anca din minutul 7, cand Buga a reluat simplu din apropiere la centrarea lui D. Niculae, aflat antr-o pozitie suspecta de ofsaid: 1-0. Peste alte patru minute, jucatorii nostri asi dubleaza avantajul, prin alt rapidist, D. Niculae, care l-a executat pe portarul nord-irlandez dupa o lansare excelenta a lui Radoi: 2-0 (11). Britanicii au prima ocazie mai importanta an min. 22, cand McAuley reia cu capul din careu, fara a pune an real pericol poarta lui Coman. Nicolita are si el o situatie buna (27), dar sutul sau trece pe langa poarta. Adversarii au o ocazie uriasa de a egala, dar Quinn si Thompson rateaza an fata lui Coman (31), care are o interventie buna (35) la cornerul executat de McAuley. Finalul primei reprize nu mai aduce lucruri importante pe teren an afara eliminarii lui Quinn, pentru interventie brutala la Goian. Mai valoroasa, echipa Romaniei s-a aflat tot timpul la carma meciului si a reusit un joc mai bun decat cu Uruguayul, totusi, fara a reusi sa impresioneze, cu atat mai mult cu cat au jucat cu u om an plus aproape ora. Nord-irlandezii practic nu au contat la constructie, singurele momente an care au pus an pericol poarta noastra fiind la fazele fixe.

Romania: Coman – Badoi, Goian (Iencsi, 56), Maftei, Pulhac (Stoica, 88) – Nicolita (Oprita, 65), Balan (Cocis, 46), Radoi (capitan Soava, 46), Bostina – D. Niculae (Mutu, 46), Buga. Antrenor: Victor Piturca.

Irlanda de Nord: Blayney – Duff, Craigan (Webb, 71), Capaldi (Hughes, 57), McAuley (Murdock, 82) – Clingan, Davis (capitan), Shields (Jones, 66), Sproule (Hughes, 57) – Quinn, Thompson (Lafferty, 66). Antrenor: Lawrie Sanchez.Scris de Cristi Sava