3 mai 2024
SportHandbal masculin/ Liga Zimbrilor: CSM Bacău, victorie la Focșani!

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: CSM Bacău, victorie la Focșani!

Duminică seara, în finalul etapei a 11-a, „CSMeii” lui Leonard Bibirig s-au impus în deplasare cu 27-26 (14-12) contra echipei vrâncene, într-un meci pe care l-au controlat mai clar decât o arată scorul

Etapa a 11-a s-a dovedit una cu adevărat nebună în Liga Zimbrilor la handbal masculin. Ultima clasată, CSM Vaslui a fost la un pas de pune piedică liderei Dinamo, Buzăul a câștigat la Turda, iar duminică seara, în epilogul rundei, CSM Bacău s-a impus pe terenul celor de la CSM Focșani 2007 cu 27-26.

Cu un moral la cote înalte după egalul dramatic reușit în urmă cu o săptămână, în compania vice-campioanei Minaur, „CSMeii” băcăuani au făcut o partidă mare și la Focșani, trecându-și în cont a treia victorie externă, după cele de la Suceava și Vaslui. Având în Tudor Stănescu aceeași veritabilă fortăreață (15 intervenții), cu un joc foarte bine organizat și bazându-se, o dată în plus, la finalizare pe mâna necruțătoare al lui Sajad Esteki (opt goluri), băcăuanii antrenați de Leonard Bibirig au controlat partida contra vrâncenilor. „CSMeii” au condus în permanență ostilitățile la Focșani, tabela înregistrând un scor egal în numai trei rânduri: 2-2 în min.9, 3-3 în min. 14 și 4-4 în min.15.

Băcăuanii au încheiat prima repriză cu un avantaj de două goluri (14-12), pentru ca după pauză să mențină la distanță de trei sau chiar patru goluri (20-16- min. 47 și 23-19 – min. 53) formația adversă. Cu un minut și nouă secunde înainte de final, oaspeții aveau 27-24 pe tabelă după golul lui Ganchev, însă Yakup și Pavlov au presărat sare și piper pe finalul jocului, „strângând” rezultatul la 27-26.

Victorie mare și meritată a Bacăului, care își consolidează locul al optulea, fiind la un singur punct de ocupanta poziției a șaptea, CSU din Suceava, care are însă un meci în plus. Miercuri, 22 noiembrie, CSM Bacău va reveni pe teren, „deschizând” etapa a 12-a penultima a turului, tot în deplasare, pe terenul Stelei, care traversează, la rândul său, o perioadă fastă, cu două victorii în ultimele două runde.

La Focșani, CSM Bacău a evoluat în formula: T. Stănescu, Grigoraș- Esteki 8 goluri, Serhel 4, Costea 4, Ganchev 4, Dobrincu 2, Rogulski 2, Ushal 1, Dospinescu 1, Virbauskas 1, I. Stănescu, M. Bujor.

Rezultatele etapei a 11-a: CSM Constanța- SCM Politehnica Timișoara 33-28, CSM Vaslui- Dinamo București 26-27, Potaissa Turda- HC Buzău 2012 34-36, CSM Sighișoara- Steaua 24-25, CSM București- CSU din Suceava 34-24, Minar Baia Mare- Universitatea Cluj 41-37, CSM Focșani 2007- CSM Bacău 26-27.