9 mai 2024
SportHandbal masculin/ Liga Zimbrilor: Cronica unei morți anunțate

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: Cronica unei morți anunțate

CSM Bacău a fost învinsă miercuri seara, acasă, de campioana Dinamo cu scorul de 40-29 (22-12), în etapa a 16-a

Prim-divizionara de handbal masculin CSM Bacău rămâne pe sec în acest retur de campionat. Trei partide, tot atâtea înfrângeri pentru echipa antrenată de Leonard Bibirig.

Spre deosebire însă de eșecurile cu CSU din Suceava și SCM Politehnica Timișoara, înfrângerea de miercuri seara, de pe teren propriu, din etapa a 16-a era anunțată de numele și calibrul adversarei: campioana și lidera autoritară a Ligii Zimbrilor, Dinamo București. Oaspeții s-au impus firesc, cu 40-29 (22-12), la capătul unui joc în care băcăuanii au oferit puține momente de satisfacție inimosului public care a umplut Sala Sporturilor „Narcisa Lecușanu”. „CSMeii” s-au descurcat onorabil în primele 13 minute, când, pe fondul a patru intervenții reușite de Tudor Stănescu și a golurilor semnate de Brăescu (2), Ushal și Mihai Bujor au revenit de la 3-6 la 7-7.

După care s-au întrecut în greșeli (unele de curtea școlii), ajutând un adversar care nu avea nevoie de… niciun ajutor. Dinamo s-a distanțat fără probleme, încheiind repriza cu zece goluri avans: 22-12. Și startul reprizei secunde a fost unul decent pentru CSM Bacău, care, de la 13-25, a punctat de cinci ori consecutiv prin Serhel, Gabi Bujor, Rogulski, Belchite și Dobrincu, reducând ecartul la șapte goluri (18-25) în min. 39.

În rest însă, Dinamo și-a făcut treaba, indiferent de jucătorii pe care Xavier Pascual i-a aruncat în luptă și s-a impus în final cu 40-29, bifând astfel a 16-a victorie în 16 etape. CSM Bacău, în schimb, rămâne țintuită pe locul 9, la patru puncte avans de Steaua (care a învins miercuri cu 29-22 pe CSU din Suceava) și de SCM Politehnica Timișoara (care va juca însă duminică, pe terenul Universității Cluj) și se pregătește de o deplasare dificilă la Buzău, duminica viitoare, pe 18 februarie.

În condițiile în care o bună parte dintre jucătorii „CSMeilor” par nu doar cu gândul, ci și cu bagajele deja în altă parte, toate cele zece partide rămase de disputat din această ediție se anunță grele pentru trupa lui Bibirig și nu doar cea de la Buzău. Nașpa rău! Miercuri, contra lui Dinamo, băcăuanii au mizat pe formula: T. Stănescu, Grigoraș, Freiwald- Serhel 5 goluri, Ushal 4, I. Stănescu 4, Rogulski 3, M. Bujor 2, G. Bujor 2, Brăescu 2, Esteki 2, Dobrincu 2, Costea 2, Belchite 1.