29 martie 2024
SportHandbal masculin, Divizia A, etapa a XIII-a / Un derby castigat, un...

Handbal masculin, Divizia A, etapa a XIII-a / Un derby castigat, un nou start

@ Stiinta Bacau – “U&#8221 Bucovina Suceava 27-26 (12-12)

Circa 500 de spectatori au urmarit un meci foarte frumos si tensionat, intre doua echipe care au o valoare superioara esalonului in care evolueaza. Bacauanii si sucevenii au mers umar la umar pe tabela de scor, diferenta de doua goluri fiind consemnata o singura data pe parcursul primelor 30 de minute, 10-8 pentru gazde. Furat de disputa din teren, publicul s-a inflamat in numeroase randuri, constituindu-se intr-o galerie entuziasta si civilizata. Meritul, repetam, a fost in primul rand al jucatorilor bacauani, care ne dau sperante intr-un viitor plin de performante. Stiinta a izbutit sa anuleze handicapul de gabarit pe care il avea fata de Bucovina prin patrunderi iuti pe semicerc, in conditiile in care postul de pivot este deficitar in angrenajul gandit de Constantin Hornea. Sucevenii au avut mai multe optiuni, de aceea a persistat impresia ca ei marcheaza cu mult mai multa usurinta. Asta, insa, doar pana cand Tamas si Brezan si-au intrat in mana. S-a intamplat in repriza secunda, dupa 20-20 (pana la acest scor, algoritmul a functionat perfect, un gol Stiinta – unul Suceava), cand paradele portarilor si blocajele apararii au oferit Stiintei posibilitatea de a se desprinde. S-a ajuns la 24-20 pentru bacauani (min. 51), cu un atac pentru al 25-lea gol, ratat, din pacate. Inspirat, antrenorul oaspetilor, Petre Gherdan, a cerut time-out, iar elevii sai au recuperat imediat dupa ce au revenit in teren (24-23, 25-25). A fost randul lui Constantin Hornea sa ceara timp de odihna (mai erau doar 5 minute de joc), izbutind sa stopeze declinul formatiei sale. Finalul de meci a fost apoteotic, cu cele doua echipe trecand succesiv pe langa desprindere. In aceasta perioada, presiunea asupra arbitrilor a venit din multe parti: mai intai, din partea antrenorilor, care contestau absolut orice decizie data impotriva lor apoi, din partea unui public cunoscator si ardent, care taxa cu promptitudine orice inadvertenta in al treilea rand, jocul avantat al celor doua formatii era greu de stapanit. Ultimul gol al meciului i-a apartinut Stiintei, Rotaru marcand din lovitura de la 7 m in ultimul minut. Mai erau 45 de secunde, iar Suceava avea atacul. La o patrundere a lui Mitrea, stopata prin fault, Rotaru a fost eliminat, iar gazdele au jucat in ultimele secunde cu 5 jucatori pe semicerc. A urmat o aruncare bomba a lui Gavriloaia, dar Brezan a reusit sa respinga cu piciorul de langa bara. Aceasta parada a fost ultima actiune a meciului, consfintind prima infrangere in campionat a Bucovinei Suceava. Spectatorii au aplaudat la scena deschisa ambele formatii, iar cei doi antrenori, in ciuda reprosurilor pe care si le-au adresat pe parcursul partidei, si-au dat mana.