19 aprilie 2024
SportFotbal, Liga Campionilor / Detinatoarea trofeului a fost eliminata

Fotbal, Liga Campionilor / Detinatoarea trofeului a fost eliminata

Arsenal s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a incheiat miercuri seara, acasa, 0-0 cu Real Madrid. Englezii invinsesera cu 1-0 pe Bernabeu, in tur. Roberto Carlos a scos o minge de pe linia portii in minutele de prelungiri, iar Real a avut o sansa imensa de gol si de a trimite partida in prelungiri. Benfica a invins pe terenul lui Liverpool cu 2-0 si a trecut mai departe cu scorul general de 3-0, eliminand detinatoarea Ligii Campionilor! AC Milan a facut spectacol cu Bayen Munchen, 4-1, calificandu-se fara probleme, la fel ca si Lyon care a obtinut doua victorii in fata lui PSV, ultima cu 4-0.

Arsenal – Real Madrid 0 – 0

Arsenal a reusit miercuri seara cea mai mare performanta din istoria sa in cupele europene, o calificare in sferturile de finala ale Ligii Campionilor. Englezii au invins cu 1-0 pe Santiago Bernabeu, iar in retur au terminat 0-0, desi au dominat cap-coada. Titularizarea lui Ronaldo si a lui Raul nu a fost suficienta pentru Real Madrid, in tentativa de a salva sezonul. Echipa spaniola va termina pentru al treilea sezon consecutiv fara un trofeu major in vitrina. Prima actiune de gol i-a apartinut lui Ronaldo in primele secunde ale jocului, cand o lovitura de cap l-a obligat pe portarul Lehmann sa respinga cu greu si sa dea cu fata de bara. Poate Zidane si-a dorit cel mai mult victoria, a alergat cat a putut, a incercat schemele sale fine, dar nu l-a mai ajutat fizicul. Cu Ronaldo si Carlos putin rotunjori la stomac, Realul a parut ca o echipa de varsta a treia. Beckham si-a dat deseori cu stangul in dreptul si nu a facut nimic notabil. In schimb, Henry valsa si la fiecare miscare era capabil de orice. O minge servita pentru Reyes a dus la un sut bomba al acestuia, in transversala portii spaniole. A fost cea mai mare ocazie a primei reprize. Real a jucat disperat, aproape numai din pase lungi, sarind peste faza de constructie de care nu erau capabili. Introducerea lui Robinho in ultimele minute de joc a fost ultima carte pentru spanioli. Ei au terminat in atac cu toata echipa, ceea ce era sa ii coste un gol, daca Robert Carlos nu ar fi alergat in minutele de prelungiri pentru a intoarce un balon care se indrepta agale spre poarta goala. Realul a presat pentru a marca golul care i-ar fi asigurat prelungirile, insa desi a avut o mare ocazie in ultimele secunde ale jocului nu a mai putut salva nimic.

Liverpool – Benfica 0 – 2

Visele lui Liverpool de a-si pastra coroana europeana s-au terminat mizerabil cu o infrangere acasa, 2-0. Invinsi in tur cu 1-0, detinatorii Ligii Campionilor au primit pe teren propriu doua goluri de la Simao si Fabrizio, fara a putea da replica. Benfica a jucat organizat si a fructificat majoritatea sanselor create, obtinand o calificare meritata in cele mai bune opt echipe ale Europei si reusind cea mai mare performanta a clubului portughez din ultimii 10 ani. Liverpool a lovit bara de doua ori prin Peter Crouch, dar cam acesta a fost tot in atac, desi englezii au avut cifre mai bune la posesie.

AC Milan – Bayern Munchen 4 – 1

AC Milan s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor in stil mare, printr-o victorie confortabila cu Bayern Munchen, miercuri seara. Filippo Inzaghi a marcat de doua ori, iar Andrei Sevcenko si Kaka au inscris si ei. Italienii au deschis scorul in minutul 8 prin Inzaghi si, in ciuda faptului ca au ratat un penalty, in minutul 30 isi dublasera avantajul. Bayern a parut ca revine in joc, inscriind in minutul 35, totul fiind numai o iluzie. Imediat dupa pauza, Inzaghi a reusit al doilea sau gol al serii, iar Kaka a terminat petrecerea in minutul 58 printr-o frumoasa executie cu piciorul drept.

Lyon – PSV 4 – 0

Olympique Lyon a obtinut calificarea in sferturile de finala ale Ligii Campionilor pentru al treilea sezon la rand. Deja cu un gol avans din prima mansa, campionii Frantei au eliminat PSV-ul, echipa care ii daduse afara din Liga anul trecut, invingand in retur cu 4-0. Doua goluri reusite in prima repriza de Tiago au demolat sansele de calificarea ale olandezilor. Eliminarea din minutul 43 a lui Cocu a pus capac. Wiltord si Fred au pecetluit meciul prin doua goluri marcate in partea secunda a partidei. Singura nemultumire pentru Lyon este cartonasul galben incasat de Jouninho, care il va impiedica sa joace in urmatorul meci.Scris de Cristi SAVA