19 aprilie 2024
SportFotbal, Cupa UEFA/Se repeta istoria Rapid - Hamburg 2-0

Fotbal, Cupa UEFA/Se repeta istoria Rapid – Hamburg 2-0

Rennes, PAOK Salonik si Hertha Berlin sunt echipele pe care Rapid le-a depasit la doua goluri diferenta in partidele pe care formatia antrenata de Razvan Lucescu le-a disputat in Giulesti. Istoria s-a repetat aseara, atunci cand Rapid a invins cu 2-0 formatia germana Hamburg, in primul joc din cadrul optimilor de finala ale Cupei UEFA. Partida

n-a fost una placuta. Au fost insa cele doua goluri de senzatie ale lui Daniel Niculae si Mugurel Buga care au schimbat oarecum scenariul disputei din Giulesti. Rapid s-a impus cu 2-0, la fel cum o facuse si in meciul contra unei alte formatii germane, Hertha Berlin. Niculae a deschis scorul in prelungirile primei reprize printr-un sut senzational de la peste 35 de metri. Cu doua minute inainte de final, Buga a punctat pentru 2-0, dupa o centrare a aceluiasi Niculae. Interesant este ca Rapid a pierdut doi titulari in primul sfert de ora dupa ce Emil Dica si Karamian au parasit terenul accidentati. In minutul 65, De Jong a fost eliminat pentru primirea celui de-al 2-lea cartonas galben. In prelungiri, Maftei a vazut si el al 2-lea cartonas galben si a parasit terenul de joc. Returul este programat pe 15 martie la Hamburg. (Cristi S.)

Nimic la nimic/Steaua – Betis 0-0

Steaua n-a reusit sa inscrie in poarta celor de la Betis Sevilla desi a avut cateva situatii bune. Mirel Radoi a ratat cea mai mare oportunitate, trimitand balonul pe centrul portii din interiorul careului. In rest, s-a vazut cum stelistilor nu le-a convenit deloc presingul facut de iberici. Iacob si Nicolita s-au batut degeaba cu fundasii lui Betis, care au castigat in cele din urma. 0-0 e un rezultat bun pentru oaspeti, insa Steaua a demonstrat in ultimele meciuri ca joaca mai bine in deplasare decat pe teren propriu. Sa asteptam returul de peste o saptamna de la Sevilla, oras in care Steaua cucerea acum douazeci de ani Cupa Campionilor. Scris de Cristi SAVA