29 martie 2024
SportFotbal, Cupa UEFA Blestemul ultimei secunde

Fotbal, Cupa UEFA \ Blestemul ultimei secunde

@ Marseille – Dinamo 2-1

Destinul nefast si proasta inspiratie a unui arbitru au eliminat Dinamo din Cupa UEFA. &#8222Cainii” au fost invinsi cu 2-1 la Marseille, nefiindu-le validat un gol inscris in minutul 90+4, concomitent cu fluierul de final. 2-1 pentru Marseille. Prelungiri. Dinamo are nevoie de un gol pentru a egala si obtine calificarea in 16-imile de finala ale Cupei UEFA. Ce a urmat se vede poate o data in viata. Chihaia a sutat in minutul 94:00 peste Barthez, in momentul in care arbitrul se intorcea sa fluiere finalul meciului. Mingea a trecut cu bolta peste portarul lui Marseille si a intrat in plasa. Barthez a ramas consternat, pentru ca nu degajaze cum trebuie, trimitand imprudent mingea la Chihaia si oferind un gol nesperat pentru Dinamo. Francezii nici nu au avut puterea sa comenteze, de nervi. 2-2 scor la care Dinamo mergea mai departe, in ciuda victoriei obtinute de Heerenveen cu Levski. Dinamo avea acelasi golaveraj cu olandezii, dar un numar mai mare de goluri marcate. Numai ca arbitrul nu a validat golul lui Dinamo, fiind perplex si fara forta de a schimba decizia si a hotari ceea ce se impunea: validarea golului pentru Dinamo. El nu poate fi invinuit de o greseala intentionata, insa putea macar sa se fi sfatuit cu asistentul despre modul in care se marcase golul. Nu a facut-o. Arbitrul nu a inteles dupa meci ce s-a intamplat, chiar daca jucatorii i-au explicat. El a parut dezorientat dupa decizia luata, dandu-si seama ca totusi ceva s-a petrecut. Nu a dorit sa vada ce. Dinamo a inceput bine si a avut primele ocazii ale partidei. Barthez a respins din fata lui Niculescu, si apoi din fata lui Vlad Munteanu. Gaev a tinut tabela alba, dupa un sut al lui Nasri trimis bine in minutul 38. A urmat un corner, reluat de Cesar cu capul, sub bara transversala. Dinamovistii nu l-au putut impiedica in duelul aerian pe cel mai inalt jucator de pe teren. Desi Niculescu a fost la un pas de egalare, tot francezii au marcat. Ei au intrat la vestiare cu 2-0, la finalul primei reprize, gratie golului inscris de Delfim, din careu. A fost primul sau gol dupa trei ani, pentru OM… tocmai contra lui Dinamo… In repriza a doua, Niculescu nu a mai gresit. El a inscris un gol superb, din lovitura libera de la 22 de metri, imparabil pentru Barthez. Minutul 60 a insemnat un gol anulat lui Marseille, pentru un fault in atac asupra lui Gaev. In minutul 90 s-au aratat 4 minute de timp suplimentar. Dinamo avea nevoie de gol pentru a se califica, fiind condusa cu 2-1. Francezii au fost iar la un pas sa inscrie, bara salvandu-l pe Gaev la un sut al lui Oruma, in minutul trei de prelungiri. A urmat faza din minutul 90+4, cand o degajare gresita a lui Barthez a fost urmata de un sut trimis de Chihaia in plasa, sut ce a coincis cu fluierul de final, reusita sa nefiind validata.

Olympique: Barthez (capitan) – Ferreira, Luis, Cesar, Taiwo – Lamouchi (Oruma, 72), Delfim, Cana, Nasri (Begeorgi, 77) – Ribary – Gimanez (Mendoza, 68). Antrenor: Jean Fernandez.

Dinamo: Gaev – Galamaz, Daouda, Tamas, Pulhac – Petre (capitan), Margaritescu, Grigorie (Baltoi, 87), Munteanu – Niculescu, Bratu (Chihaia, 84). Antrenor: Ioan Andone.

Arbitri: Julian Rodriguez Santiago, la centru Francisco Gonzalez Rodriguez, Rafael Guerrero Alonso, arbitri asistenti David Fernandez Borbalan, arbitru de rezerva (toti din Spania).