20 aprilie 2024
SportFarul ne-a transformat in "lanterna"

Farul ne-a transformat in “lanterna”

@ Farul Constanta-FCM Bacau 2-0 (0-0)

Stadion: “Farul&#8221. Spectatori: circa 500. A inscris: APOSTU (min. 74 si 81). Suturi la poarta: 8-5 (pe poarta: 3-1). Cornere: 6-5.

Farul: Curca-Florea, Barbu, Schiopu, Pascovici-Gurita (min. 46 Voiculet), Lungu, Senin (min. 85 Gheara), Todoran-T. Moldovan, L. Mihai (min. 68 Apostu). Antr.: M. Vukotic.

FCM Bacau: Manea-Codreanu, Bojescu, Geaman, Ganea-Dornescu (min. 62 Dobos), Trofin, Mavriche, Matei (min. 78 Verdes)-Petcu (min. 78 Neagu), M. Tanasa. Antr.: Cr. Popovici.

Cartonase galbene: Ganea (min. 62), Apostu (&#821681), Pascovici (&#821687).

Arbitri: A. Ionita-B. Velicu, I. Mart.

Dupa cea de-a sasea infrangere consecutiva, FCM Bacau a ajuns pe ultimul loc al clasamentului. Mai jos nu se poate! Si nici mai sus, dupa cum decurg lucrurile. Aseara, la Constanta, “galben-albastrii&#8221 au incercat marea cu degetul. S-au inecat la doar cativa pasi de tarm. Altfel spus, n -au rezistat decat 74 de minute agatati de geamandura unei remize albe. Conditionat de indisponibilitati si de ultimele rezultate, Popovici a revolutionat &#8222unsprezecele&#8221 de start, aruncandu-i in lupta din primul minut pe Dornescu, Mavriche si Petcu. Bacaul a inceput destul de curajos, ratand o buna ocazie in secunda 30. Farul a replicat prin cele doua varfuri T. Moldovan (sut din intoarcere de la distanta-min. 12) si L. Mihai (lovitura libera peste poarta-min. 18), fara a crea insa emotii deosebite lui Manea. Lipsita de ritm si de ocazii clare de gol, intalnirea s-a dovedit un leac bun impotriva insomniei. Ochii s-au deschis de-abia spre finalul primei parti. Adica atunci cand oaspetii puteau da lovitura. Din pacate pentru ei, Dornescu s-a pierdut la o faza la care Curca era batut (min. 44), iar M. Tanasa a gresit de putin tinta in prelungiri. Dupa pauza, Bacaul a intrat serios la apa. Transformandu-se intr-o echipa mica-mica. Farul a profitat, ajutata si de inspiratia lui Vukotic care l-a trimis in teren pe APOSTU. Noul intrat a deblocat tabela in min. 74, in urma unui corner, cand s-a desprins de Mavriche si a inscris cu capul, iar sapte minute mai tarziu a reusit “dubla&#8221, finalizand ca la antrenament un contraatac. Pe final, bacauanii au cautat golul de onoare (M. Tanasa a lovit transversala), insa nu l-au gasit. Nici macar cu “lanterna&#8221 in mana.Scris de Dan Sion