20 aprilie 2024
SportDaca in ultimele 3 deplasari arbitrii fluierau finalul la pauza, FCM Bacau...

Daca in ultimele 3 deplasari arbitrii fluierau finalul la pauza, FCM Bacau ar fi avut 5 puncte in plus/Misterul din repriza a doua

14 puncte in loc de 9. Pozitia a 11-a in clasament fata de locul 14. FCM Bacau are ce sa regrete. In ultimele trei deplasari a obtinut un singur punct, desi situatia putea fi cu totul alta. &#8222Galben-albastrilor&#8221 li s-au scurs printre degete cel putin cinci puncte. Iar aici nu mai e vorba de ratari. Doar de golurile primite. Goluri stupide, care au condamnat din plin echipa condusa de Cristi Popovici. Statistica spune ca daca in aceste ultime trei deplasari, arbitrii ar fi fluierat finalul dupa primele 45 de minute, Bacaul ar fi avut acum 14 puncte in clasamentul Diviziei A. Prima lovitura a venit la Bistrita. Acolo unde, reveniti de la cabine cu un convenabil 1-1, bacauanii nu au putut tine de rezultat. Ghilotina a cazut la ultima faza a jocului, cand Iftodi a marcat, in urma unui corner, golul de 2-1 pentru Gloria. A urmat deplasarea in Regie, pentru jocul cu Sportul Studentesc. Alta oportunitate ratata. In ciuda avantajului de la pauza, stabilit prin golul inscris in minutul 33 de Gheorghiu, FCM Bacau a parasit din nou terenul invinsa. Au fost suficiente doua minute (62 si 63) pentru ca Sportul sa intoarca rezultatul gratie &#8222dublei&#8221 lui Tibi Balan. In fine, ultimele regrete poarta urmele noroiului de la Vaslui. Ca si in Regie, &#8222galben-albastrii&#8221 au condus la pauza. De asemenea cu 1-0. In primul minut al reprizei secunde, a venit insa cornerul executat cu mult efect de sarbul Jovanovic si greseala uriasa a portarului Manea, care si-a bagat pur si simplu mingea in poarta. Din fericire, defensiva bacauana a reusit apoi sa conserve rezultatul de 1-1. &#8222Avem probleme pentru ca luam foarte usor gol. Din pacate, acest lucru ne-a costat puncte pretioase in ultimele jocuri disputate departe de terenul propriu&#8221, a spus Popovici. Dupa infrangerea suferita in fata Sportului, Sorin Trofin marturisea ca in pauza jocului din Regie, in vestiarul bacauan s-a vorbit despre importanta mentinerii echipei in atac: &#8222Am stabilit ca trebuie sa-i tinem pe adversari departe de poarta noastra. Ne-am zis ca trebuie sa atacam in continuare. Din pacate, Sportul a venit peste noi&#8221. Lucru valabil si la Vaslui. Razvan Neagu, autorul golului de 1-0 a declarat: &#8222La pauza, am vorbit intre noi ca trebuie sa facem totul pentru a nu primi gol repede. Stiam ca vasluienii se vor arunca asupra noastra. La primul lor atac, a cazut insa si golul&#8221. Aceste anomalii in serie isi gasesc mai multe explicatii. Tehnice, tactice, dar mai ales mentale. Fragilitatea psihologica a bacauanilor in repriza secunda are la baza constientizarea faptului ca au totul de pierdut: o remiza la Bistrita si cate trei puncte in Regie si la Vaslui. In aceste conditii, pasul inapoi a fost inerent. Iar &#8222galben-albastrii&#8221 l-au facut si pentru ca din etapa a patra nu au mai reusit decat o singura remiza. Ori, absenta rezultatelor favorabile creeaza o stare de neincredere si atunci dispare elanul si luciditatea. Din acest punct de vedere, rezultatul

1-1 obtinut la Vaslui poate fi un bun remediu. Un tonic psihic. Care sa ajute echipa pentru meciul cu FC Arges si sa pregateasca terenul in retur. Atunci cand Bacaul va trebui sa joace meciurile din deplasare pana in minutul 90 si nu doar pana la pauza.