25 aprilie 2024
SportCupa Presei la fotbal Campioana si-a respectat blazonul

Cupa Presei la fotbal \ Campioana si-a respectat blazonul

@ DESTEPTAREA – ZIARUL de Bacau 7 – 0 (4 – 0)

Respectand traditia, am invins din nou echipa colegilor de la ZIARUL de Bacau care, de vreo patru editii se tot chinuie sa ne puna bete-n tiraj de aceasta data fiind vizibil si raportul la vanzari, golurile marcate exprimand diferenta dintre noi si ei. A fost un fel de joc de-a &#8222pisica cu soarecele”, adversarii nostri rezistand doar 13 minute, dupa care Luca TONI al DESTEPTARII, alias Dan Sion, s-a dezlantuit, incat am crezut la un moment dat ca va deveni golgeterul competitiei numai dupa un singur meci. Debusolati de alura redactorului sef Catalin Bejan, impozant pe podea ca si in redactie, de travaliul celui mai cunoscut arbitru de rezerva dintre ziaristi, Cristi Sava, sau de milanezul &#8222Goe”, zis Maldini, cei de la ZIARUL au capotat, lasandu-l singur…cuc in poarta pe cel care poarta chiar numele pasarii respective, iar golurile au inceput sa invadeze tabela electronica, pana si aceasta blocandu-se la pauza si nemaiinregistrand

scurgerea timpului! Degeaba ii strigau colegii lui Eduard CUCU, precum Pavel Stratan ceasului cu cuc, &#8222cuculica scoala”, nu se mai putea, cucul era mort! In perioada de repaos intre cele doua reprize, un &#8222fan” al adversarilor nostri le tot suna din clopotel la ureche &#8222DESTEPTAREA!”, dar Cucu si echipa lui au continuat sa doarma si in cel de al doilea mitan. Si pentru ca tot trebuia sa avem si noi portar, l-am avut intre buturi pe Cristinel Aioanei, care a reusit sa impiedice si singurele incercari de difuzare a &#8222tirajului” si asa sumar, ce se ratacea din cand in cand pe &#8222piata”. Incurajati din tribune si de directorul executiv Florin Popescu, ziaristii de la DESTEPTAREA si-au demonstrat valoarea si pe teren. A existat si un moment hazliu, cand &#8222varful&#8217 nostru, Ovidiu &#8222Jiji” Dobranis, s-a suparat pe un coechipier, a iesit de pe teren si s-a transformat in spectator. Noroc de faptul ca nu era mingea lui, pentru ca altfel o lua acasa! Si-au surclasat adversarii (si) pe podeaua Salii Sporturilor Cristi Aioanei – Cristi Sava, Catalin Bejan, Razvan Lazar, Daniel Condur, Ovidiu Dobranis si Dan Sion. Pentru acest 7-0 au inscris: Sion (4), Lazar (2) si Dobranis. A arbitrat enervant de corect Cristi Ariton care, printre altele, a trebuit sa-i invete pe cei de la ZIARUL ca atunci cand se repune balonul de la centru, acesta se misca in fata, nu in spate! Fapt ce l-a enervat chiar si pe redactorul sef, Catalin Bejan, hotarat sa bifeze un editorial pe aceasta tema. In deschidere, in partida dintre LIDER de Bacau si GAZETA de Bacau, LIDER a fost…GAZETA, care si-a invins adversarul cu 9 – 4. Cu aceasta ocazie am putut observa si noi ca ambele echipe au fotbalisti mult mai numerosi decat cei care scriu cu adevarat in publicatiile respective!

Aseara s-au disputat si primele meciuri din grupa a 2-a: Alfa – Mesagerul, Observator/Euro Tv – Monitorul de Bacau.

Maine se vor disputa primele jocuri din etapa a 2-a: Desteptarea – Lider (ora 19.00), Gazeta – Ziarul.