20 iunie 2024
ActualitateCum arată harta politică a județului Bacău. Cine sunt primarii aleși

Cum arată harta politică a județului Bacău. Cine sunt primarii aleși

Pentru prima dată, UDMR câștigă și o altă comună în afară de Ghimeș: la Găiceana a câștigat Gal Alina. AUR are doi primari în județ, USR – cinci iar REPER – 1. PNL a câștigat 23 de UAT-uri iar restul județului este colorat în roșu PSD.

Rezultate parțiale ale alegerilor locale din județul Bacău pentru funcția de primar

Orașe

Bacău: Lucian-Daniel Stanciu-Viziteu a obținut 21.845 de voturi, echivalentul a 37,48% din totalul voturilor exprimate, reconfirmându-l pentru un nou mandat ca primar al municipiului reședință de județ.



Onești: Adrian Jilcu a câștigat alegerile cu 7.415 voturi, reprezentând 52,1% din sufragii.

Moinești: Valentin Vieru a reușit să obțină 4.322 de voturi, adică 54,11%, un procent confortabil care i-a asigurat victoria.

Comănești: Viorel Miron a fost votat de 3.615 alegători, obținând 53,69% din voturi, asigurându-și astfel un nou mandat de primar.

Târgu Ocna: Cristian-Aurelian Ciubotaru a înregistrat o victorie clară cu 2.406 voturi, ceea ce reprezintă 57,81% din totalul voturilor.

Buhuși: Vasile Zaharia a obținut 2.535 de voturi, adică 46,47%, un rezultat strâns care reflectă o competiție acerbă.

Slănic Moldova: Benone Moraru a fost votat de 583 de alegători, reprezentând 37,91% din voturi.

Dărmănești: Constantin Toma a înregistrat un scor impresionant, cu 3.093 de voturi, ceea ce reprezintă 80,46%, confirmându-și astfel poziția de lider incontestabil.

 

Comune

  • Agăș: Cernea Nicușor a obținut 1.374 voturi (57,47%).
  • Ardeoani: Diaconu Victor a obținut 651 voturi (54,2%).
  • Asău: Budacă Emilian a câștigat cu 1.658 voturi (64,44%).
  • Balcani: Luca Vasile a obținut 1.520 voturi (60,15%).
  • Bârsănești: Grigore Vlad Costel a obținut 766 voturi (48,18%).
  • Berești Bistrița: Alcaz Ionel a obținut 449 voturi (50,39%).
  • Berești Tazlău: Tulpan Dumitru a obținut 1.318 voturi (63,52%).
  • Berzunți: Panțîru Sorin-Mihai a obținut 1.092 voturi (54,87%).
  • Blăgești: Munteanu Laurențiu a obținut 1.774 voturi (68,26%).
  • Bogdănești: Maxim Gabriel-Cornel a obținut 674 voturi (64,25%).
  • Brusturoasa: Coman-Găburici Cristian a câștigat cu 508 voturi (37,22%).
  • Buciumi: Mihalache Ion a obținut 912 voturi (74,03%).
  • Buhoci: Nistor Adrian a obținut 457 voturi (25,01%).
  • Cașin: Curelea Ioan-Cosmin a câștigat cu 1.004 voturi (56,5%).
  • Căiuți: Orândaru Gabriel a câștigat cu 1.430 voturi (64,65%).
  • Cleja: Iștoc Petru a obținut 568 voturi (26,42%).
  • Colonești: Mîrzac Iancu-Valentin a obținut 570 voturi (71,79%).
  • Corbasca: Pușcașu-Andone Nicușor a câștigat cu 1.319 voturi (87,76%).
  • Coțofănești: Olariu Viorel a obținut 995 voturi (69,43%).
  • Dămienești: Răileanu Vasilică-Cătălin a obținut 576 voturi (73,19%).
  • Dealu Morii: Savin Gabriel a obținut 754 voturi (62,78%).
  • Dofteana: Bujor Ioan a obținut 3.570 voturi (78,88%).
  • Faraoani: Ciuraru-Pal Cristina a obținut 1.216 voturi (70,37%).
  • Filipeni: Ambrosie Rodica a obținut 654 voturi (57,42%).
  • Filipești: Lungu Petrică a obținut 1.379 voturi (65,54%).
  • Găiceana: Gal Alina a obținut 464 voturi (38,16%).
  • Gârleni: Pușcașu Ștefan a obținut 640 voturi (24,95%).
  • Glăvănești: Alexandru Adrian a câștigat 764 de voturi (54,11%).
  • Ghimeș: Oltean Péter a obținut 1.317 voturi (67,85%).
  • Gioseni: Tamaș Bernadin a obținut 741 voturi (54,81%).
  • Glăvănești: Alexandru Adrian a obținut 764 voturi (54,11%).
  • Gura Văii: Tinei Silviu a obținut 1.582 voturi (82,48%).
  • Hemeiuș: Sava Constantin a obținut 1.713 voturi (59,33%).
  • Helegiu: Măgdălina Ion a obținut 726 voturi (30,59%).
  • Horgești: Temea Alina-Adriana a obținut 938 voturi (51,97%).
  • Huruiești: Zăbrăuțanu Marian a câștigat cu 784 voturi (84,3%).
  • Izvoru Berheciului: Cristofor Ionel a obținut 474 voturi (65,83%).
  • Itești: Ciubotaru Norocel Calin a obținut 408 voturi (55,28%).
  • Letea Veche: Dochiei Petru a obținut 2.263 voturi (68,18%).
  • Livezi: Ichim Sorin a obținut 751 voturi (37,14%).
  • Luizi Călugăra: David Edmond-Leonard a obținut 952 voturi (56,68%).
  • Măgirești: Câdă Ionică a obținut 1.092 voturi (65,98%).
  • Măgura: Costrăș Iordache a obținut 1.422 voturi (58,09%).
  • Mănăstirea Cașin: Bucur George Adrian a obținut 1.096 voturi (49,98%).
  • Mărgineni: Gheorgheș Ioan a obținut 1.233 voturi (33,71%).
  • Motoșeni: Ghelase-Armencea Corneliu-Constantin a obținut 1.235 voturi (92,58%).
  • Negri: Iștoc Ioan a obținut 403 voturi (37,42%).
  • Nicolae Bălcescu: Trifescu Marcelin-Iosif a obținut 977 voturi (28,89%).
  • Oituz: Petrișor Claudiu a câștigat cu 1.701 voturi (52,63%).
  • Oncești: Puțean Mihai-Marinel a obținut 486 voturi (70,54%).
  • Orbeni: Popa Costache a câștigat cu 1.062 voturi (75,59%).
  • Odobești: Ojog Andriana a obținut 802 voturi (69,44%).
  • Palanca: Paliștan Adrian a obținut 855 voturi (68,24%).
  • Pârgărești: Alexe Corneliu a obținut 597 voturi (43,14%).
  • Pâncești: Grădinaru Vișinel a obținut 874 voturi (57,88%).
  • Parava: Dediu Costel a obținut 519 voturi (48,78%).
  • Pârjol: Lupu Vasile a câștigat cu 1.000 voturi (52,19%).
  • Parincea: Roșu Sorin a obținut 874 voturi (66,21%).
  • Poduri: Miclăuș Diana-Narcisa a câștigat cu 2.428 voturi (82,75%).
  • Podu Turcului: Cioravă Gelu a obținut 947 voturi (46,38%).
  • Plopana: Tătaru Vasile a obținut 823 voturi (68,99%).
  • Prăjești: Comorașu Damian a obținut 508 voturi (55,82%).
  • Răcăciuni: Cheța Lucian a obținut 1.385 voturi (49,91%).
  • Răchitoasa: Moraru Valentin a obținut 1.180 voturi (73,34%).
  • Roșiori: Petraru Ionel a câștigat cu 471 voturi (48,16%).
  • Sascut: Apostol Ionel a câștigat cu 1.868 voturi (51,46%).
  • Sănduleni: Clopotaru Petrea a câștigat cu 1.373 voturi (88,35%).
  • Sărata: Argatu Irina a câștigat cu 621 voturi (66,7%).
  • Săucești: Manea Valentin a obținut 1.752 voturi (76,67%).
  • Secuieni: David Dumitru Cosmin a câștigat cu 602 voturi (53,56%).
  • Scorțeni: Rotariu Vlad-George a obținut 625 voturi (47,17%).
  • Solonț: Alexandrescu Eusebiu a câștigat cu 745 voturi (59,08%).
  • Stănișești: Popa Teodor Bogdan a câștigat cu 1.135 voturi (76,28%).
  • Ștefan cel Mare: Vlasie Ion a câștigat cu 1.547 voturi (82,29%).
  • Strugari: Rotariu Vasile a câștigat cu 564 voturi (53,82%).
  • Ștefan cel Mare: Vlasie Ion a câștigat cu 1.547 voturi (82,29%).
  • Tamași: Donțu Veronica a obținut 924 voturi (67,89%).
  • Tătărăști: Petru Tăbăcaru a obținut 804 voturi (71,98%).
  • Târgu Trotuș: Sabău Cătălin a câștigat cu 1.659 voturi (70,84%).
  • Traian: Ghergheluță Sorin a obținut 707 voturi (64,92%).
  • Ungureni: Bibire Vasile a câștigat cu 898 voturi (61,51%).
  • Urechești: Stoica Neculai a obținut 524 de voturi (34,59%).
  • Valea Seacă: Pravăț Ion a câștigat cu 1.083 voturi (84,74%).
  • Vultureni: Dragomir Iulian a obținut 389 voturi (43,61%).
  • Zemeș: Tudosă Răzvan a câștigat cu 1.442 voturi (60,81%).


spot_img
- Advertisement -

Ultimele știri

spot_img