13 mai 2024
SportCSM Bacău, victorie mare la Buzău!

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor

CSM Bacău, victorie mare la Buzău!

Condusă cu 17-14 la pauză și cu 22-18 în minutul 36, echipa lui Leonard Bibirig a reușit o revenire impresionantă, impunându-se duminică seara, în etapa 17, cu 30-29 pe terenul formației conduse de Gabi Armanu

Daaaaa! Așa da! După trei înfrângeri la rând, CSM Bacău sparge gheața în returul Ligii Zimbrilor. Și se impune cu 30-29 pe terenul Buzăului, duminică seara, în epilogul etapei 17. O victorie mare obținută de echipa antrenată de Leonard Bibirig care, iată, ia șase puncte din șase în acest sezon în fața buzoienilor antrenați de Gabi Armanu.

O victorie, mare, da! Dar și foarte importantă în condițiile în care echipele din coada clasamentului, Vasluiul lui Coco Mihăilă (24-20 cu CSM București) și Sighișoara preluată recent de Sandu Iacob (25-24 contra Focșaniului), adică exact viitoarele noastre adversare din meciurile de acasă, au ajuns să „împingă” clasamentul în sus.

Victorie mare și importantă pentru CSM Bacău care trage puternic aer în plămâni și urcă la cota 21 de puncte, la fel ca și echipa de pe locul 8, CSM Focșani 2007. Victorie mare, mare, mare! Mai ales că- să fim serioși- „CSMeii” porneau cu șansa a doua duminică, la Buzău. E drept, au început bine, au avut 3-1 în min. șase, dar gazdele au marcat de cinci ori la rând într-un interval scurt de timp, taxând erorile din tabăra adversă și trecând la conducere cu 6-3. Time-out-ul luat de Bibirig a făcut ca tabela să se „îndrepte” (8-9 și 9-10 în minutele 16-17), însă, în ciuda paradelor lui Tudor Stănescu și, ulterior ale lui Fane Grigoraș, Bacăul a clacat în a doua jumătate a primei reprize.

Soluții individualiste în detrimentul unor atacuri colective, amnezii în defensivă și- mai ales- ratări în ciuda superiorității numerice- au condamat gruparea oaspete. Și, firesc, a făcut ca pauza să găsească Buzăul în avantaj cu 17-14. Aflați pe val, Mosic și Compania și-au mărit avantajul la patru goluri în debutul părții secunde (18-14 și 22-18) și păreau că au meciul în mână. Nu a fost însă deloc așa. Bacăul a avut o reacție de echipă mare.

A revenit, egalând la 22 pe fondul „dublelor” realizate de Esteki și Gabi Bujor, dar și a intervenției providențiale a lui Grigoraș, care a apărat lovitura de la 7 metri executată de Malasinkas în min. 41. Apoi, trupa lui Bibi a arătat nervi de oțel făcând față și unor decizii de arbitraj cel puțin ciudate (trei lovituri de la 7 metri acordate cu generozitate gazdelor și una refuzată la un fault clar asupra lui Brăescu), basculând, o dată în plus, rezultatul în favoarea sa: de la 25-24 în minutul 48 la 25-27 în minutul 51. Jocul cu pivotul a funcționat de minune pentru băcăuani, Rogulski punctând pentru 27-28 și 28-29, iar Virbauskas pentru 28-30.

Cui îi mai pasă că, la 28 egal, noi, în dublă superioritate numerică, nu am găsit dumul spre gol? Și ce importanță mai are că, atunci când mai erau șase secunde, Barros a înscris pentru definitivul 29-30? CSM Bacău (cu trio-ul Esteki- Gabi Bujor- Rogulski autor a 24 de goluri din totalul de 30) , obține o victorie mare de tot, care-i aduce nu doar puncte importante, ci și liniștea necesară pentru a pregăti la capacitate maximă următoarele bătălii. Prima dintre acestea, duminică, 25 februarie, acasă, cu penultima clasată, Sighișoara lui Sandu Iacob, în etapa 18. Daaaaa!

CSM Bacău: T. Stănescu, Grigoraș- Rogulski 8 goluri, Gabi Bujor 8, Esteki 8, Dospinescu 2, Serhel 2, Virbauskas 1, I. Stănescu 1, Ganchev, Ushal, Brăescu.