23 aprilie 2024
SportBacauanii au pus, in sfarsit, punct seriei de infrangeri/Remiza de lupta/ FC...

Bacauanii au pus, in sfarsit, punct seriei de infrangeri/Remiza de lupta/ FC Vaslui-FCM Bacau 1-1 (0-1)

Stadion: “FC Vaslui&#8221, spectatori: circa 6000. Au inscris: MANEA (min. 46, autogol), respectiv NEAGU (min. 34). Suturi la poarta: 8-4 (pe poarta: 4-3). Cornere: 8-1.

FC Vaslui: Haisan-Buhus, Panait (min. 78 Buhaescu), Lacusta, I. Baicu-Jovanovic, I. Badea, Torok (min. 62 Ungureanu), S. Frunza-Cursaru, Cl. Raducanu (min. 73 V. Badea). Antr.: M. Rednic.

FCM Bacau: Manea (min. 73 Bogdan)-Codreanu, David, Geaman, Ganea-Dobos, Trofin, Bojescu, Gheorghiu-M. Croitoru (min. 89 Matei), Neagu (min. 81 Fl. Petcu). Antr.: Cr. Popovici.

Cartonase galbene: Manea (min. 60), Buhus (&#821664), Cl. Raducanu (&#821666).

Arbitri: M. Martis-Ed. Ungureanu, Ed. Dumitrescu.

E minutul 96. Ultimul. Vasluiul beneficiaza de un corner. De inca un corner. Cu exceptia lui Haisan, toti jucatorii lui Mircea Rednic au luat cu asalt careul bacauan. Cristi Popovici nu mai rezista. Isi aprinde o tigara si pleaca spre vestiare. Amintirea acelui gol luat din lovitura de colt in ultimul minut al jocului de la Bistrita e inca vie. Si doare. Ca toate cele sase infrangeri din ultimele sase etape. Pe tunel, Popovici trage din tigara: “Daca aud vuietul tribunei, inseamna ca Vasluiul a dat gol si ca suntem intr-adevar blestemati&#8221. Vuietul se lasa insa asteptat. Ca si prima victorie a vasluienilor in Divizia A. Tribuna ofteaza: s-a incheiat remiza. 1-1. FCM Bacau respira, FC Vaslui se afunda. Meciul de sambata a fost un adevarat derby al suferintei. O preconiza clasamentul, a subliniat-o si terenul. Un teren mocirlos care a amintit mai mult de Calugareni, decat de Podul Inalt. Bacaul a demonstrat determinare. Spirit de sacrificiu. Si curaj. Popovici si-a respectat promisiunea: o linie de patru fundasi. Cu doar doi stoperi, David si Geaman, libero-ul de pana mai ieri Bojescu fiind avansat in linia de mijloc, alaturi de celalalt “central&#8221, Trofin, reintrat dupa cateva etape in care a stat pe tusa din cauza accidentari. In atac, doua varfuri: Neagu titularizat in locul accidentatului Marian Tanasa si Marius Croitoru la sustinere. Rednic a ramas fidel acelui 4-4-2 din ultimele etape, cu Claudiu Raducanu si Cursaru in avanposturi. Prima ocazie a apartinut Bacaului, insa Croitoru a centrat imprecis pentru Dobos. Gazdele au strans in pumnul lui Ionut Badea firele jocului, declansand un adevarat forcing la poarta lui Manea. Cl. Raducanu (min. 4) si Jovanovic (6) au gresit tinta, iar cand I. Badea si-a reglat tirul (min. 20 si 30, din suturi de la distanta), la rampa a iesit Manea. Obuzul a cazut in min. 34. La poarta cealalta. Haisan a fost la post la frumoasa bolta a lui Gheorghiu, dar la cornerul imediat urmator a respins in fata un sut trimis de David, iar NEAGU a fost pe faza, deschizand scorul pentru FCM Bacau. Repriza secunda a inceput cu o gafa imensa a lui MANEA. Portarul bacauan a scapat balonul in propria plasa la un corner executat “taiat&#8221 de Jovanovic. Golul de 1-1 a dat startul unui asediu al “galben-verzilor&#8221, impinsi de la spate de intreaga brigada de arbitri. Reduta bacauana a rezistat, cu pretul renuntarii la orice veleitati ofensive. Ganea a salvat de pe linia portii la capul lui I. Badea, Cursaru a fost la cativa centimetri de golul de 2-1, in timp ce Manea a parasit terenul si jocul pe targa, lovit in cap de gheata lui Claudiu Raducanu. Inlocuitorul lui Manea, Bogdan, a ferecat poarta, opunandu-se cu succes lui V. Badea si Buhaescu, solutiile de rezerva ale lui Rednic. Gazdele au atacat pana in ultima secunda a ultimului minut, cersind si un penalty la o cadere teatrala a lui Cursaru. Martis a dovedit insa ca prefera sa nu se afunde in mocirla, desi starea terenului ar fi fost un alibi excelent pentru o hotie la drumul mare.Scris de Dan SION