10 mai 2024
SportAtletism/ Cupa Bistriței- Memorialul „Nicolae Mihalache”. Start de sezon încurajator

La prima competiție a anului, băcăuanca Daria Vrînceanu (16 ani anul acesta) a realizat baremul de participare la Europenele Under 18 programate în vară, la Banska Bistrica, în proba de triplusalt

Ziua bună se cunoaște de dimineață. În acest context, pentru atleții băcăuani, 2024 se anunță unul ok. Au demonstrat-o evoluțiile de la primul concurs atletic al anului, Cupa Bistriței- Memorialul „Nicolae Mihalache”, derulat la finalul săptămânii trecute, la Sala de Atletism „Doina Melinte” din Bacău.

Având caracter Open, competiția ajunsă la cea de-a 39-a ediție a consemnat în jur de 200 de atleți de la cluburi din întreaga țară, care și-au testat potențialul înaintea singurei etape de Campionat Național Indoor pentru Seniori și Tineret, programată weekendul acesta, la București. Evident, băcăuanii nu puteau lipsi de la tradiționala Cupa Bistriței- Memorialul „Nicolae Mihalache”: nici de la start și nici de pe podiumul de premiere.

Unul dintre cele mai bune rezultate a fost cel al Dariei Vrînceanu. Deși împlinește 16 ani anul acesta, Daria a realizat deja baremul de participare la Europenele U18 din vară, de la Banska-Bistrica, în priba de triplusalt. Sportiva antrenată de Cristi Nemțeanu la SCM Bacău s-a clasat a treia la triplu, cu un rezultat de 12,28 (și- important de semnalat- cu un prag de 11 metri), terminând a treia această probă în care sora sa și colega de club, Adnana Vrînceanu a ocupat poziția secundă, cu un rezultat ce a măsurat 12.35 m. Daria și-a trecut în cont și un loc doi la lungime, în timp ce Adnana a terminat prima probele de 200 m și 60 m.

Parcurs perfect și pentru o altă atletă pregătită de Cristi Nemțeanu la SCM: Ștefania Zediu. Ștefi s-a poziționat prima la 400 metri și 800 metri, la această ultimă probă locul 3 fiind revendicat de o altă băcăuancă, Mihaela Munteanu (CSM).

În fine, contând și pe aportul coechipierei lor de la SCM, Andra Stănică, Daria, Adnana și Ștefi și-au îmbogățit palmaresul cu un loc 1 în proba de ștafetă 4x200m, în timp ce poziția secundă a fost ocupată de ștafeta 4×200 m a CSM Bacău, aflată în formula Delia Aștefănoaie, Diana Aștefănoaie, Mihaela Munteanu și Carina Cojan. Delia Aștefănoaie și-a adjudecat și întrecerile feminine de 60 m garduri Junioare 3, unde a fost secondată de Carina Cojan, asta în timp ce la 60 m garduri Juniori 1, primele două poziții au revenit oneștenilor Mario Cobjuc (CSM) și Vasile Boișteanu (CSȘ).

La triplusalt masculin, învingător a fost Tudor Gabriel Harabagiu (CSȘ Bacău), cu 13.26 m, locul 3 revenind tot unui băcăuan de la CSȘ, Andrei Mihalache. Albert Constantin Munteanu (Știința Bacău) s-a impus la 3000 m, urcând pe podium (locul 3) și la 1500 m. Sorin Florin Ionescu (CSM Onești) și-a trecut numele ca și câștigător a două probe de sărituri: în lungime și, respectiv, înălțime. Băcăuanii au stat bine și la aruncarea greutății. Astfel, Lara Pădure (CSM Onești) a obținut argintul la 3 kg și bronzul la 4 kg, în timp ce Raul Filimon (SCM Bacău) a urcat pe cea de-a doua treaptă a podiumului la greutate 5 kg. An bun în continuare!