Aproape de o remiză

Chindia- Aerostar 3-2 (1-1)

Vineri, în uvertura etapei a 22-a a ligii secunde, Aerostar Bacău a cedat cu 3-2 pe terenul noii lidere a campionatului, Chindia Târgoviște. Deși au condus cu 1-0 și 2-1, băcăuanii au trebuit să se recunoască învinși la capătul unei partide viu disputate.

Drugă a deschis scorul în min. 7, când a transformat perfect o lovitură liberă de la marginea careului obținută de Ciocâlteu, însă pauza a găsit cele două echipe la egalitate, Chindia înscriind în min. 27 prin Cherchez dintr-un penalty primit cadou la un duel aerian între același Drugă și Florea.

Startul reprizei secunde a adus echipa lui Florin Bratu din nou în avantaj grație unei alte reușite superbe, de data aceasta marca Vraciu. În min. 49, căpitanul oaspeților a reluat acrobatic din vole un balon recentrat cu capul de Tabacariu la lovitura liberă executată de Carabela, învingându-l pe Aioani și punctând pentru 1-2. La acest scor, portarul Aerostarului, Udeanu a avut mai multe intervenții de efect, opunându-se atacanților Chindiei, însă greșelile fundașilor băcăuani s-au dovedit decisive în partea secundă a întâlnirii de la Târgoviște.

În min. 63, Neguț a sancționat o astfel de eroare, egalând, pentru ca atunci când mai erau doar opt minute de joc, A. Șerban să taxeze din nou naivitatea apărării băcăuane, marcând golul victoriei, 3-2 pentru Chindia. Între cele două goluri ale dâmbovițenilor, mijlocașul aviatorilor, Horia Ilie a oferit una dintre cele mai spectaculoase faze ale partidei, efectuând o cursă impetuoasă de peste 50 de metri, finalizată cu un șut parat de Aioani.

Etapa viitoare, Aerostar va juca acasă, cu Energeticianul. La Târgoviște, aviatorii au evoluat în formula Udeanu- B. Ardei, Mutu, Al. Ichim, Drugă- H. Ilie, Tabacariu- Ciocâlteu (min. 72 Buhăcianu) , Chirilă (min. 85 Al.Pop), Carabela (min. 90 Tilibașa) – Vraciu.

Abonați-vă la canalul Telegram Deșteptarea pentru a primi știri necenzurate de "standardele comunității"