29 martie 2024
SportA inceput sa mearga jucaria / Laminorul Roman-FCM Bacau 0-1 (0-0)

A inceput sa mearga jucaria / Laminorul Roman-FCM Bacau 0-1 (0-0)

Dupa inceputul mai ezitant (0-0 si 0-1 cu Gloria Buzau), FCM Bacau si-a intrat in mana. Din ultimele patru jocuri de pregatire, bacauanii au castigat trei. Ultimul in deplasarea de ieri, de la Roman, contra divizionarei B Laminorul. Un succes la limita (1-0), dar pe deplin meritat. “Galben-albastrii” si-au dominat partenerul de intrecere, manifestand pofta de joc si agresivitate. Plus o conditie fizica optima, evidentiata si de terenul acoperit cu zapada. Cristi Popovici a ramas fidel sistemului 4-4-2, cu Spiridon si Geaman fundasi centrali si cu Bojescu utilizat ca al doilea mijlocas central alaturi de Trofin. In avanposturi: Matei si Neagu. In prima parte a intalnirii, oaspetii au mizat mult pe mingi in adancime, dezvoltandu-si atacurile cu precadere pe banda stanga gratie insistentei cuplului Ganea-Gheorghiu, sustinut de Matei. Cea mai mare ocazie a reprizei s-a inregistrat insa pe partea opusa a terenului si l-a avut ca protagonist pe Neagu. Varful bacauan (caruia “centralul” Anton Helesteanu i-a refuzat, nejustificat, un penalty in minutul 28) a trecut pe langa deschiderea scorului in min. 42, cand a sutat in portar, desi avea si varianta unei pase pentru Trifon, Doltea sau Matei. La reluare, Cristi Popovici a pastrat aceeasi asezare, insa a pus in miscare caruselul modificarilor. Tehnicianul bacauan a mizat pe o alta pereche de fundasi centrali (David-Bojescu), avansandu-l pe Spiridon (buna evolutia sa) la mijlocul terenului alaturi de Trofin si, ulterior, Potorac. In primul sfert de ora, bacauanii si-au mutat centrul de greutate pe banda dreapta, eforturile lui Codreanu fiind dublate de viteza si apetitul de joc manifestat de Mihai Dornescu. Acesta din urma si-a trecut in cont o buna situatie in min. 51 cand a sutat in bara dupa ce l-a “intors” pe Stangaciu, pentru ca in min. 54 sa obtina lovitura libera din care FCM-ul a obtinut victoria. Lovitura libera de la aproximativ 25 metri a fost executata puternic de Trofin, portarul Caragata nu a reusit sa retina, iar GHEORGHIU, pe faza, a inscris din apropiere. Laminorul a “zvacnit” prin Stangaciu, al carui sut contrat de Dornescu a cazut pe transversala (min. 63) si a fost foarte aproape de egalare in ultimul minut de joc, atunci cand Bogdan a salvat rezultatul, respingand in-extremis un sut al lui Popa.
Laminorul Roman: Carsagata-M. Marin, Shlein, D. Marin, Codreanu ll-Dinu, Popa, Patrascu, Stangaciu-Tapu, Harbuzaru.
FCM Bacau: Ignatescu (min. 46 Bogdan)-Codreanu l (min. 60 Mavriche), Spiridon, Geaman (min. 46 David), Ganea (min. 60 Isac)-Doltea (min. 46 Dornescu), Trofin (min. 60 Potorac), Bojescu, Gheorghiu (min. 62 Matei)-Neagu (min. 62 Doltea), Matei (min. 46 Petcu).Scris de Dan SION