30 aprilie 2024
SportVolei feminin, Divizia A (turneu 1-4) - Stiinta, vicecampioana a Romaniei

Volei feminin, Divizia A (turneu 1-4) – Stiinta, vicecampioana a Romaniei

Stiinta Bacau – Unic Piatra Neamt 3:1 (19, -23, 20, 24) a fost pentru gazdele ultimului turneu al grupei de elita pasul decisiv care i-a adus locul 2. Nu a fost un meci usor pentru bacauance, deoarece Unic se bate cu disperare sa prinda locul 3, iar victoria sa ar fi fost un atu in lupta indirecta cu Dinamo.

Sustinut de o galerie loiala si civilizata, sextetul nemtean a mentinut echilibrul pe teren in trei dintre cele patru seturi. In primul, s-a mers umar la umar pana la 17, dupa care Stiinta s-a desprins decisiv in al doilea, tot studentele pareau ca se vor impune in final (dupa 19:19 si 23:21), dar fetele lui Marian Constantin au reusit seria de 4 puncte ce le era necesara, ajutate fiind si de doua decizii controversate ale arbitrilor. Setul al treilea a fost cel mai dezechilibrat totusi, la 22:13, Unic a izbutit o serie amenintatoare de 7 puncte, intrerupta de un serviciu gresit. Gazdele au pastrat initiativa in setul IV, dar erau s-o pateasca la fel ca in setul secund, Unic reusind sa recupereze de la 24:20 la 24:24. Mitrovic a izbutit un block-out, iar Signeanu a trimis o minge afara – si astfel s-a incheiat partida.

Maine, de la ora 16.00, Stiinta – Dinamo de la ora 18.30, Rapid – Unic.

Stiinta Bacau: Polischuk, Hatinova, Truta, Mitrovic, Anghel, Boskovic, Tolisteanu (libero) au mai jucat: Marian, Moldovan antrenori – F. Grapa, M. Manta

Unic Piatra Neamt: Bogendorfer, Mastahac, Nedelcu, Encica, Zaharia, Signeanu au mai jucat: Voivod, Lupascu antrenor – Marian Constantin.Scris de Peter Kelmann