30 aprilie 2024
SportVolei feminin/ Divizia A1 / La serviciu, Alfred Hitchcock!

Volei feminin/ Divizia A1 / La serviciu, Alfred Hitchcock!

@ Dinamo Lemtrans Bucuresti-Stiinta Bacau 2-3 (25-19, 26-24, 25-27, 24-26, 14-16)

E un campionat nebun! Nebun de legat. Singura stare de normalitate se leaga de parcursul fara greseala al Stiintei: 16 victorii din tot atatea jocuri. Mai nou insa, pana si liderul a intrat in sarabanda meciurilor regizate de Alfred Hitchcock. Miercuri, Stiinta a invins Unicul in tie-break, cu 18-16, dupa ce nemtencele au avut 1-0 si 2-1 la seturi. Sambata, impotriva lui Dinamo (cu ex-bacauancele Pachitariu, Alexe si Chivorchian in formula de start), campioana Romaniei a impins si mai departe limita dramatismului. Conduse cu 2-0 pe seturi, studentele au revenit incredibil. 27-25 in actul al treilea! 26-24 in setul patru!! Si 16-14 in tie-break, dupa ce Dinamo a fost in avantaj cu scorul de 14-13!!! “A fost un meci spectaculos, iar meritul fetelor noastre este ca s-au concentrat mai mult decat adversarele si au luptat pana la capat. Am declarat ca vom juca toate partidele la victorie si am demonstrat o data in plus ca nu ne intereseaza nici un fel de aranjamente&#8221, a sintetizat antrenorul Stiintei, Florin Grapa. Inceputul mai slab al Stiintei a fost conditionat si de absentele Anei Mitrovic si Viktoriei Polischiuk. Accidentata la genunchi in meciul cu Unic, Mitrovic a ramas in tribuna, cedand locul Biancai Moldovan, in timp ce Polischiuk (entorsa la glezna in timpul antrenamentului de joi) a luat loc pe banca de rezerve, fiind inlocuita de Andreea Nitulescu. In setul doi, insa, Florin Grapa si Melu Manta au decis sa forteze reintrarea lui Polischiuk, ridicatoarea ucraineana redresand jocul echipei din Bacau. Din pacate, Stiinta nu a trebuit sa faca fata doar accidentarilor si a unui adversar care lupta din rasputeri sa-si salveze situatia. Sambata, campioana Romaniei s-a lovit inca o data de un arbitraj potrivnic. “Au fost cateva greseli flagrante in defavoarea noastra, insa am dovedit ca suntem o echipa cu psihic tare&#8221, a comentat “secundul&#8221 Melu Manta.

Aceasta victorie cu 3-2 consolideaza pozitia de lidera a Stiintei si incepe sa clatine din nou sansele lui Dinamo de a ajunge in play-off. Bucurestencele pastreaza un set avans fata de Unic si isi leaga sperantele de meciul de miercuri, de la Targu-Mures. In cazul unui succes la limita contra ardelencelor, Dinamo va trebui sa tremure pana in ultima etapa. Atunci este programat meciul Unic-Metal Galati, un adevarat “baraj&#8221 pentru accederea in turneul play-off, avand in vedere ca nici Metalul nu este inca sigura suta la suta de calificare. Ce campionat nebun!

In jocul de sambata, de la Bucuresti, Stiinta a utilizat urmatoarea formatie: Andreea Nitulescu, Mihaela Truta, Tanja Boskovic, Bianca Moldovan, Lucia Hatinova, Stanja Maletic, Nicoleta Tolisteanu (libero). Au mai jucat: Viktoria Polischiuk, Bianca Toma, Georgiana Anghel si Sorina Marian.