15 iunie 2024
ActualitateHandbal, Liga Nationala/ HCM Constanta a invins cu 30-25 pe Stiinta MD...

Handbal, Liga Nationala/ HCM Constanta a invins cu 30-25 pe Stiinta MD Bacau si a luat titlul pentru a opta oara

Din nou campioana

HCM Constanta e de neoprit. Handbalistii de pe Litoral au cucerit al optulea titlu de campioana din istorie si al cincilea consecutiv. Echipa lui Sundovski s-a impus ieri, in runda a 20-a a Ligii Nationale, cu 30-25 in fata Stiintei MD Bacau, tinându-si adversara la sapte puncte distanta, care-i asigura pastrarea titlului, cu doua etape inainte de final. Partida de ieri, de pe Litoral a avut o prima repriza dominata de gazde, dar incheiata la egalitate, 13-13, dupa ce Stiinta “intorsese” spectaculos de la 9-12 la 13-12. Imediat dupa pauza, HCM Constanta a apasat pe accelerator, profitând de degringolada oaspetilor, care nu au putut conta pe Ghita si Georgescu, ambii accidentati. Lidera s-a desprins in doar patru minute la 18-14, iar din visul bacaunilor de a câstiga, in premiera, pe Litoral, n-a mai ramas nimic. Constantenii se impun cu 30-25 si se bucura de un nou titlu, in timp ce elevilor lui Eliodor Voica le ramâne de aparat pe final de sezon locul 2.

HCM Constanta: Popescu, Stanescu- Toma (10 goluri), Angelovski (4), Humet (3), Simicu (3), Val (3), Buricea (2), Sabou (2), Cristescu (2), Stavrositu (1), Dragicevic, Cricitoiu.

Stiinta MD Bacau: Tevzadze, Liszkai, Grigoras – Da Silva (6), Bondar (4), Dospinescu (4), Ramba (4), Rotaru (3), Iancu (2), Moya (1), Novanc, Paunica.