29 aprilie 2024
SportVolei feminin, Divizia A1 / play-off semifinale: Dus rece pentru „studente“

Volei feminin, Divizia A1 / play-off semifinale: Dus rece pentru „studente“

Tomis Constanta – Stiinta Bacau 3-2 (-15, 24, -21, 20, 10)

Stiinta Bacau a disputat duminica seara, de la ora 20, cea de-a doua intâlnire din faza semifinalelor Diviziei Ai de volei feminin. Dupa ce cu o seara inainte s-au impus cu 3-1 in dauna echipe Tomis Constanta, duminica, “studentele” au trebuit sa se recunoasca invinse in tie-break. Inceputul partidei le-a apartinut bacauancelor care au câstigat primul set la 15, evolutia buna a Stiintei continuând si in actul doi, pâna la 24-19 pentru “studente”. Neverosimil, gazdele au reusit sa intoarca rezultatul si sa câstige setul doi (26-24). Urmeaza o noua replica a Stiintei care si-a trecut in cont setul al treilea, pentru ca urmatorul sa revina constantencelor. In tie-break, evolutia scorului a fost halucinanta. Tomis a punctat de cinci ori consecutive, pentru ca Stiinta sa revina la cârma jocului (6-5 pentru bacauance), gazdele sunt din nou pe val si puncteaza de sase ori consecutiv pe serviciul Elenei Butnaru. In fine, setul decisiv s-a incheiat 15-10 pentru constantence, fapt ce aduce egalitatea dupa primele doua intâlniri. Urmatoarele doua partied se vor disputa la Sala Sporturilor din Bacau, joi si vineri, 28 si 29 martie. In cealalta semifinala, Dinamo conduce cu 2-0 pe CSM Bucuresti.
Tomis Constanta: Diana Calota, Tasha Holness, Elena Butnaru, Jasna Majstorovic, Dominique Lamb, Natasa Sevarika, Marina Vujovic (libero). Au mai jucat Cristina Cazacu si Claudia Gavrilescu. Antrenor: Darko Zakoc.
Stiinta Bacau: Kim Staelens, Emilce Sosa, Alexandra Sobo, Kremena Kamenova, Denisa Rogojinaru, Mihaela Herlea, Lucia Gaido (libero). Au mai jucat: Roxana Iosef, Sabina Miclea-Grigoruta si Ramona Breban. Antrenor: Florin Grapa.