4 mai 2024
SportUnifight: Bronz european

Unifight: Bronz european

Bacauanul Mihai Gosav continua sa-si imbogateasca palmaresul european la unifight. Dupa titlul de vice-campion al Europei cucerit anul trecut, Gosav si-a trecut in cont recent bronzul continental la stilul light-contact, categoria +95 kilograme. Reusita bacauanului a avut loc cu ocazia Europenelor desfasurate in perioada 23-29 octombrie, la Medin, in Rusia. Bronzul lui Mihai Gosav nu a fost singura medalie cucerita de reprezentativa României la aceasta competitie. Bucuresteanul Florin Moraru a ocupat treapta a treia a podiumului la categoria 60 kilograme, stilul full contact, in timp ce ploiesteanul Bogdan Neagu s-a clasat, la rândul sau, al treilea, la categoria +95 kg. Urmatoarea competitie importanta la care va participa Mihai Gosav este Campionatul Mondial de judo, ce se va derula in perioada 9-15 noiembrie, la Miami, in Statele Unite. Obiectivul bacauanului la Mondialele de judo master este o clasare in primii sapte sportivi ai lumii.