19 mai 2024
ActualitateȘah: „Cupa Tigran Petrosian”, la ediția a II-a în Bacău

Șah: „Cupa Tigran Petrosian”, la ediția a II-a în Bacău

Regalul de șah „Cupa Tigran Petrosian”, aflat la ediția a II-a” și organizat la sediul Sucursalei din Bacău a Uniunii Armenilor din România, în parteneriat cu Clubul Sportiv Regional de Șah Nord-Est, și-a desemnat câștigătorii. La concurs au participat 63 de copii și juniorilor cu vârste până la 14 ani, inclusiv. Întrecerea a fost un open elvețian în cinci runde, iar premierea s-a făcut pe grupe de vârstă.

La ședința tehnică a fost prezent și consilierul municipal Cristinel Manolache. Concursul a fost deschis de amfitrionul manifestării, președintele Sucursalei UAR, Vasile Agop, care i-a prezentat pe Costică Lupușoru – președintele Clubului Sportiv Regional de Șah Nord-Est și pe Jan Negruț – instructor și arbitru șef al întrecerii sportive, pe Viorel Balla – președintele Clubului Sportiv de Șah Paloda din Adjud, pe arbitrul Ionuț Lazăr și pe Gabriel și Rafael Ienășoaie – jucători de șah de categoria I.

Vasile Agop a vorbit despre importanța promovării unui sport precum șahul, de condițiile de desfășurare puse la dispoziție de Sucursala UAR și a făcut și un succint portret al celui care a dat numele concursului, marele campion mondial Tigran Petrosian.

Inițiativa organizării Cercului de șah și a turneelor „Tigran Petrosian” a fost apreciată și de Cristinel Manolache și a accentuat importanța educării copiilor prin astfel de inițiative. Despre concurs și despre activitatea cercului de șah a vorbit și președintele Costică Lupușoru. Iar prevederile din Regulamentul concursului au fost reamintite, firesc, de arbitrul-șef Jan Negruț.

La festivitatea de premiere, de la final, a fost prezent și primarul Bacăului, Lucian-Daniel Stanciu-Viziteu.
La sediul Sucursalei UAR a fost organizată, cu acest prilej, și o miniexpoziție de bijuterii armene și de cărți scrise de autori armeni și monografia fostei Biserici Armene din Bacău, realizată de Mihai Ceucă.

Podiumul concursului

La categoria U8 (Under 8 – copii sub 8 ani) câștigătorii au fost Georgiana Haidău (locul 1), Dominic-Andrei Cristea (2) și Eduard-Ștefan Buhosu (3). La categoria U10 au urcat pe podium Patric Cezar Pătrașc (1), Matei Axinte (2) și David-Nectarie Băisan (3). La categoria U12 câștigătorii au fost Alexandru-Ștefan Pintilescu (1), David-Marian Bejenaru (2) și David-Andrei Gruia (3). La categoria U14 au câștigat Marian-Alin Lucaci (1), Constantin-Bogdan Enache (2) și George-Manuel Aniței (3). Iar la categoria „Fete” – Daria Coșeraru (1), Teodora Stanciu (2) și Maria Tabacaru (3). Ei au reprezentat Clubul Sportiv de Șah Regional Nord-Est (Bacău), Școala Tinda Raiului din Bacău, Hobby Club Bacău, Academia de Șah Văsâi (Bacău), Palatul Copiilor din Piatra Neamț, CSM Moinești, Cercul Gambit Bacău și Clubul Sportiv de Șah Paloda din Adjud. La concurs au mai participat și copii din comuna Poduri.