20 aprilie 2024
SportS-a sfarsit! / FCM Bacau-Dinamo Bucuresti 0-1 (0-0)

S-a sfarsit! / FCM Bacau-Dinamo Bucuresti 0-1 (0-0)

Stadion &#8222Municipal”, spectatori: circa 6.000. A inscris: CURT (min. 90+2). Suturi la poarta: 5-8 (pe poarta: 2-4). Cornere: 2-4.

FCM Bacau: Ignatescu-Codreanu, David (min. 54 Bojescu), Geaman, Ganea-Dobos, Trofin, Potorac, Gheorghiu-Neagu (min. 76 Verdes), M. Tanasa (min. 69 Petcu). Antr.: Cr. Popovici.

Dinamo: Cr. Munteanu-Galamaz, Barcauan (min. 53 Mihut), Curt, Florea-Fl. Petre, Alexa, Margaritescu (min. 67 C. Munteanu), Zicu (min. 78 Bratu)-Cl. Niculescu, Danciulescu. Antr.: Fl. Marin.

Cartonase galbene: Galamaz (min. 43), Alexa (&#821660), Neagu (&#821672).

Cartonas rosu: Geaman (dupa terminarea jocului).

Arbitri: A. Constantin (Rm. Valcea)-A. Onita (Constanta), N. Meghesan (Tarnaveni).

De obicei visele mor in zori. Visul Bacaului de a ramane in prima divizie s-a stins aseara. S-a stins in cel de-al doilea minut al prelungirilor, atunci cand dinamovistul Curt a inscris unicul gol al unui meci care trebuia sa se incheie la egalitate. FCM Bacau a luptat de la egal la egal cu lidera clasamentului. N-a fost insa de ajuns pentru ca “galben-albastrii&#8221 sa-si treaca in cont macar un punct. Cristi Popovici a renuntat la prudenta-i caracteristica, mizand pe un 4-4-2, cu Neagu si Tanasa in avanposturi. Bacaul nu a jucat doar curajos, ci si agresiv. Gazdele au pus piciorul si si-au scuipat plamanii. Gheorghiu a alergat cat pentru un mini-maraton, Potorac a bagat alunecari mai tari decat Alexa, iar Trofin l-a intins serios pe Cristi Munteanu din lovitura libera, in min. 16. Dinamo (ajutata din plin de arbitrul Augustus Constantin) a controlat jocul, dar a lasat impresia ca inoata pe uscat. Petre si Zicu au schimbat partile, presiunea in careul lui Ignatescu a inceput sa creasca, dar prima repriza s-a incheiat cu un scor alb. Reluarea jocului il putea urca pe Gheorghiu pe soclu. Golgeterul Bacaului a trecut insa in trei randuri pe langa inscrierea unui gol care ar fi dat un alt curs jocului. Mai intai, s-a opus Cristi Munteanu, care a scos in min. 46 de sub transversala &#8222bomba” jucatorului bacauan. Cinci minute mai tarziu, Gheorghiu a fost tradat de lipsa de inspiratie, preferand o pasa spre Tanasa unui sut la coltul scurt. In fine, in minutul 73, omniprezentul mijlocas dreapta nu a nimerit poarta la un contraatac care a curs pe filiera Trofin-Dobos-Petcu. Finalul a fost de infarct. Ignatescu era sa scape balonul in plasa, Augustus a inceput sa-i impinga si mai tare de la spate pe oaspeti, iar gazdele au ramas in zece dupa ce Danciulescu l-a lovit pe Potorac la o faza la care arbitrul valcean a dat fault pentru Dinamo! Lovitura de gratie a venit in prelungiri. Centrare Catalin Munteanu si cap Curt. Dinamo se instaleaza si mai confortabil in fotoliul de lidera, iar Bacaul isi ia adio si de la ultimele sperante.Scris de Dan Sion