18 mai 2024
SportJudo/ Memorialul „Aurel Câmpeanu”: Argint și bronz sub ochii lui „Mister Uchi Mata”

Sportivele pregătite de Dorin Cruceanu la CSM Bacău, Mălina Lupu și Ana Lucia Patea au urcat pe podiumul celei de-a 20-a ediții a turneului internațional de la Focșani, la care invitat de onoare a fost dublul campion mondial, japonezul Joshiro Maruyama

Cea de-a 20-a ediție a Memorialului „Aurel Câmpeanu” la judo a reunit, în weekend, la Polivalenta din Focșani, 314 sportivi din România, Turcia, Bosnia și Herțegovina și Republica Moldova. Plus un invitat de mare prestigiu și calibru: dublul campion mondial (în 2019 și 2021) și, totodată, vice-campionul lumii la zi, japonezul Joshiro Maruyama. Supranumit „Mister Uchi Mata” sau „The King of Uchi Mata”, Joshiro Maruyama a fost prezent la Memorial pentru a conduce un stagiu de pregătire, dar, în egală măsură, a oficiat o bună parte din festivitatea de premiere. Printre cei care au primit medalia direct din mâinile campionului japonez în vârstă de 30 de ani a fost și băcăuanca Mălina Lupu.

La o săptămână după ce a cucerit bronzul național la Ne-Waza, U15, 44 kg, sportiva antrenată de Dorin Cruceanu la CSM Bacău și-a adjudecat și argintul la Memorialul „Aurel Câmpeanu”, rezultatul fiind cu atât mai prestigios cu cât el a fost obținut la o categorie superioară de vârstă. Mălina a câștigat toate meciurile până în finală, pe care a cedat-o în fața reprezentantei Turciei. Cealaltă medaliată cu bronz a CSM Bacău la Campionatele Naționale Ne-Waza de la Drobeta Turnu Severin (U 15, +52 kg), Ana Lucia Patea a ratat accederea în finala pentru aur a Memorialului de la Focșani ca urmare a înfrângerii suferite în fața unei judoka din Republica Moldova, dar s-a impus în finala mică, lucru care i-a adus bronzul. Alți doi judoka pregătiți de Dorin Cruceanu au fost aproape de a urca, la rândul lor, pe podium: Alexandru Zaharia, care a revenit după o lungă pauză și Denisa Chiticaru, care se confruntă cu un deficit de 5 kilograme față de adversarele sale.

„Cel mai important este că nu s-a accidentat nimeni, mai ales că în scurt timp vom avea finala Campionatului Național U16 și U14 de unde sperăm să aducem cât mai multe medalii. Nu aș avea prea multe de spus despre acest turneu- unul puternic și foarte bine organizat- în condițiile în care din cei zece sportivi CSM-SCM Bacău pe care i-am deplasat la Focșani, trei au luptat la o categorie de vârstă superioară lor, iar alți doi au revenit după o absență îndelungată. Per ansamblu sunt mulțumit, căpătăm din ce în ce mai multă încredere, iar acesta este principalul câștig”, a declarat antrenorul CSM- SCM Bacău, Dorin Cruceanu.