4 mai 2024
SportJudo / Cupa Bucovina: Argint general

Judo / Cupa Bucovina: Argint general

Cei 19 reprezentanti ai SCM – JC Royal Bacau la turneul international “Bucovina” s-au evidentiat atât in concursul individual, cât si in cel pe echipe. Delegatia pregatita si insotita de prof. Aurel Chelariu a ocupat locul al II-lea in clasamentul general, dupa gazdele de la CSS Gura Humorului. Competitia s-a desfasurat sâmbata, adresându-se grupelor U1, U13, U15 si U17, si s-a bucurat de prezenta a 10 echipe din tara, plus una din Ucraina, care au totalizat aproximativ 150 de judoka. “Desi numarul sportivilor a fost mai mic fata de alte competitii, eficienta in acest caz a fost mai mare. Aproape la toate categoriile de greutate au fost câte 5-7 participanti, ceea ce a dus la desfasurarea competitiei tip turneu, fiecare cu fiecare, asftfel ca fiecare concurent a avut 4 sau chiar 5-6 meciuri”, a detaliat prof. Aurel Chelariu, care a subliniat ca “toate cheltuielile la competitie pentru copiii participanti au fost suportate de parintii acestora”. Primii trei clasati au primit diplome si medalii din partea organizatorilor, iar pentru echipe s-au acordat si cupe. La cea de-a XI-a editie a Cupei “Bucovina”, bacauanii au inregistrat urmatoarele rezultate individuale:
locul I: Dragos Prosie (38 kg, U13), Ionut Puscasu (42 kg, U15);
locul al II-lea: Rares Vultur (24 kg, U11), George Cimbru (34 kg, U11), Stefan Serban (42 kg, U11), Stefan Moisei (46 kg, U11), Ianis Pravat (30 kg, U13), Stefan Cremene (34 kg, U13), Antonio Herciu (34 kg, U15), Cosmin Tamba *46 kg, U15), Alex Dobota (60 kg, U15), Mario Ionita (55 kg, U17);
locul al III-lea: Cristian Mihai (38 kg, U11), Rares Rotaru (55 kg, U17);
locul al V-lea: Rares Prosie (55 kg, U17).