17 mai 2024
SportHandbal masculin / Liga Nationala: „Studentii“ s-au impus in fata ultimei clasate

Stiinta Bacau – Universitatea Transilvania Cluj 34-27 (15-11)

Stiinta MD Bacau s-a impus miercuri seara in fata “lanternei” Universitatea Transilvania Cluj, care a bifat astfel a noua infrângere consecutiva. Meciul, contând pentru cea de-a XIX-a etapa a Ligii Nationale de handbal masculine, a fost unul presarat cu multe momente de joc neplacut, dupa cum avea sa declare la final antrenorul “studentilor”, Eliodor Voica. Oricum, in urma acestei victorii, Stiinta MD Bacau si-a consolidat pozitia secunda in clasamentul Ligii Nationale.
In prima repriza, elevii lui Eliodor Voica, fara a practica un joc spectaculos, si-au creat destule ocazii, dar ceva parca nu a mers. Totusi, la finalul primelor 30 de minute, “studentii” aveau un avantaj de patru goluri, scor 15-11.

Au inceput sa lege

In partea a doua a partidei, bacauanilor a inceput sa le iasa jocul, astfel ca Stiinta s-a impus cu 34-27 pe fondul evolutiilor bune ale lui Iancu, Ramba, Ghita si Bogdan Voica.
“A fost un meci de la care ne asteptam sa fie dificil, având anumite particularitati. Cred ca merita felicitata echipa Clujului pentru modul in care astazi a venit si si-a aparat sansele. In egala masura trebuie felicitati si jucatorii nostri pentru modul in care au reusit sa faca fata situatiei din teren”, a precizat Eliodor Voica dupa incheierea partidei. Pentru bacauani urmeaza ultima confruntare din actuala editie a Cupei EHF, partida care se va disputa duminica, de la ora 18, pe teren propriu, contra SC Magdeburg. Meciul va fi transmis in direct la Digi Sport 1.
Stiinta MD Bacau: Grigoras, Tamas, Tevzadze – Ghita (7), Ramba (5), Moya (4), Bujor (4), Rotaru (3), Novanc (3), Dospinescu (3), Voica (3), Bondar (1), Da Silva (1), Iancu. Antrenor: Eliodor Voica.
U Transilvania Cluj: Szopka – Irimias (9), Somlea (9), Draia (3), Fazakas (2), Petrus (2), Miroiu (1), Dezso (1), Ursu. Antrenor: Lucian Baciu.