26 aprilie 2024
SportHandbal masculin, Divizia A, etapa a XV-a / Jocul a degenerat in...

Handbal masculin, Divizia A, etapa a XV-a / Jocul a degenerat in full-contact

@ Stiinta Bacau &#8211 HC Focsani 19-18 (9-7)

A fost evident ca ocupantele locurilor 2 si 3 erau animate si de inamicitie, nu numai de dorinta fireasca de a invinge. Motivul fusese dat de partida tur, in care oaspetii au fost faultati permanent, sub ochii unor arbitri indulgenti, iar la sfarsit si spectatorii vranceni au sarit sa-i bata. Din pacate, handbalistii bacauani n-au rezistat tentatiei de a plati polite. Pacat. Putea fi un meci frumos, pentru ca ambele echipe sunt tinere si valoroase. Dar &#8211 se pare &#8211 stau mai putin bine la capitolul educatie. La fel si unii dintre spectatori.

O victorie ce putea fi lejera…

Evolutia scorului a fost interesanta doar in repriza secunda. In primele 30 de minute, inscriau bacauanii un gol, dadea si Focsaniul unul. Aparatorii se luptau ca niste turbati, de aceea si reusitele au fost putine. Spre finalul reprizei, gazdele s-au concentrat mai bine si au plecat la vestiare cu doua goluri avans. Perioada lor buna a continuat dupa pauza, ei reusind in 12 minute sa ia un avans de 8 goluri (16-8).

Periclitata de razbunari furioase

De-aici incolo a inceput vanatoarea de oameni. Focsanenii au incasat pumni si coate la greu, dar si-au vazut de joc si au redus constant din diferenta. Ei au ratat, totusi, un prim moment psihologic la 16-13, cand de la Stiinta au fost eliminati doi jucatori, dar restul celor ramasi n-au primit gol, ba chiar au si inscris un gol frumos prin Codrin Hornea. Duritatile pe teren s-au inmultit pe masura trecerii timpului. Arbitrii au scos de trei ori cartonasul rosu (Paunica, Moraru, Chirila), gazdele fiind mai mereu in inferioritate numerica. Cativa spectatori prea infierbantati i-au facut cu ou si cu otet pe arbitri, iar Moraru ssi Chirila chiar au intrat in teren sa-i ia la bataie pe conducatorii meciului. Noroc de interventia antrenorului Hornea si a portarului Adi Brezan! S-a ajuns ca la ultima faza a meciului Stiinta sa aibe doar trei jucatori de camp! Din fericire pentru bacauani, o pasa gresita a oaspetilor a consfintit o victorie ce nu mai parea posibila. Tot atunci, la actiunea de final, Barbu, de la HC Focsani &#8211 contrat violent de defensiva Stiintei &#8211 s-a ales cu o coasta rupta, el fiind transportat de urgenta la spital.

Marcatori

Stiinta Bacau:Rotaru 5, Petrea 4, Paunica 4, Codrin Hornea 3, Bursuc 1, Sosu 1, Moraru 1 antrenor &#8211 Constantin Hornea

HC Focsani:Negrea 6, Anca 4, Stan 3, Barbu 2, Costache 2, Vasilache 1 antrenor: Lucian Tucan. Scris de Peter KELMANN