29 aprilie 2024
SportHandbal masculin / Ce oscilatii!

Handbal masculin / Ce oscilatii!

In ultimul amical din intersezon, “studentii” au invins o divizionara secunda dupa ce au fost condusi la pauza cu sase goluri

Stiinta MD Bacau – CSM Bacau 38-30 (14-20)

Cu fix o saptamâna inainte de inceperea Ligii Nationale, vicecampionii au pus punct meciurilor de verificare din intersezon. Vineri seara, la Sala Sporturilor, “studentii” au sustinut ultimul amical programat in perioada precompetitionala. Repetitia finala, desfasurata in compania concitadinei CSM 2010, a adus insa o premiera negativa pentru elevii lui Eliodor Voica. Pret de o repriza, Stiinta Municipal Dedeman Bacau a fost depasita de un adversar dintr-un esalon inferior.

O boacana de repriza

Tânara echipa pregatita de Sebastian Hagiu a dictat tonul pâna la pauza, distantându-se neverosimil la 6-9 (’11), 9-13 (’19), 11-15 (’23), 12-18 (’27) si 13-20 (’30). De partea cealalta, vicecampionii au fost de nerecunoscut, Eliodor Voica a solicitat doua time-out-uri in primele 11 minute, iar “studentii” au ratat inclusiv doua aruncari de la 7 metri. Divizionara secunda CSM s-a aflat in avantaj pâna in minutul 42, când Georgescu a semnat egalarea la 24, iar Stiinta s-a trezit din pumni si s-a desprins la 30-25 (’52).

Lista marcatorilor

Cele doua echipe bacauane au facut schimb de goal-keeper-i in amicalul de vineri, Tevzadze si Liszkai aparând poarta CSM-ului, in timp ce Erhan, Grigoras si Bobeica au jucat la Stiinta. Din lotul lui Eliodor Voica au lipsit, motivati medical, pivotul Marius Novanc si portarul Raducu Tamas. Au evoluat:
Stiinta: Rotaru (6), Iancu (6), G. Bujor (6), Georgescu (4), Da Silva (4), Paunica (3), Bondar (2), Dospinescu (2), Ramba (2), Paius (1), Ghita (1), B. Voica (1);
CSM: Tarâta (1), Bahan (7), Vartic (4), Bulov (3), Rata (3), Zacaciurin (2), M. Bujor (1).

Numaratoare inversa

“Nu avem cum sa fim multumiti dupa ceea ce am vazut in aceasta seara. A fost o noua partida formata din doua meciuri distincte”, a declarat antrenorul Eliodor Voica, subliniind ca “ne-am continuat seria de fluctuatii, lucru care trebuie sa inceteze cât mai rapid pentru ca ne asteapta jocurile oficiale”. Pentru Stiinta MD, debutul in stagiunea 2012-2013 se va produce la fix o saptamâna dupa amicalul cu CSM. Vineri, 14 septembrie, in direct pe Digi Sport, vicecampionii vor evolua in deplasare la Potaissa Turda.