SportHandbal, finala CM din Rusia Vicecampioane mondiale!

Handbal, finala CM din Rusia \ Vicecampioane mondiale!

@ Rusia – Romania 28-23 (17-12)

Din echipa Romaniei, vicecampioana mondiala, au facut parte si bacauancele Narcisa Lecusanu si Raluca Ivan, handbaliste care s-au format la Clubul Sportiv Scolar Bacau

Romania a pierdut, cu scorul de 23-28 (12-17), finala Campionatului Mondial de handbal feminin, disputata, duminica, an Palatul de Gheata din Sankt Petersburg, an compania reprezentativei tarii gazda, Rusia. &#8222Tricolorele” au anceput meciul anscriind doua goluri prin extrema Valentina Elisei, dar Rusia a restabilit repede egalitatea prin Emilia Turey si apoi s-a distantat la un gol. Romancele au egalat la trei prin Gogarla, care a transformat o lovitura de la sapte metri, dar din acel moment gazdele au condus ostilitatile si au anceput sa se distanteze din ce an ce mai mult. Dupa 17 minute, diferenta era de sase goluri an favoarea Rusiei, cea mai mare care avea sa se anregistreze pana la finalul primei reprize.

an prima repriza, Romania a traversat sapte minute de ineficacitate an fata portii, Ionela Galca reusind sa marcheze an minutul 18 pentru 6-11, dupa ce tot ea anscrisese golul cinci al echipei antrenate de Gheorghe Tadici. Lipsa de eficienta a ofensivei Romaniei poate fi ilustrata si de faptul ca Steluta Luca, una dintre cele mai bune marcatoare an semifinala cu Ungaria, a reusit sa anscrie primul sau gol an acest meci abia an minutul 28. an prima jumatate de ora jucatoarele romance au trimis de trei ori mingea an bara prin Elisei si Bradeanu, dar si prin portarul Hutupan-Dinu, care an minutul 9, observand ca jucatoarea ce apara poarta Rusiei era prea avansata, a ancercat sa o surprinda cu o aruncare de efect, din propriul semicerc, mingea lovind ansa transversala. La pauza scorul anregistrat pe tabela a fost de 17-12 an favoarea Rusiei, care, la reluare, a reusit ansa sa refaca avantajul de sase goluri avut an prima parte. an debutul reprizei secunde, Romania a beneficiat de aproximativ sase minute de superioritate numerica – evoluand uneori chiar cu doua jucatoare mai mult – dupa o serie de eliminari succesive ale handbalistelor ruse, ansa nu a reusit sa anscrie decat o singura data, prin Ramona Maier, din lovitura de la sapte metri. an acest interval a primit ansa doua goluri, Rusia distantandu-se la sapte puncte, scorul devenind 21-14. Si an partea a doua a jocului Romania a trimis mingea an bara de doua ori, prin Elisei si Narcisa Lecusanu, la a carei lovitura mingea a ricosat an sus, ramanand antepenita an plasa din spatele portii Rusiei, la aproximativ zece metri analtime. an a doua jumatate a reprizei secunde, romancele au reusit sa mai reduca din diferenta pana la patru goluri, ansa Rusia a revenit mereu, iar cu zece minute anainte de final conducea cu 27-19, diferenta de opt puncte fiind cea mai mare care s-a anregistrat an finala Campionatului Mondial. Si an repriza a doua, Romania a avut o perioada de opt minute (&#821647-&#821755) an care nu a reusit sa anscrie, ancasand ansa trei goluri. an ultimele doua minute, Romania a marcat de doua ori pe contraatac, prin Elisei, insuficient ansa pentru a reface diferenta, iar Rusia a castigat cu scorul de 28-23, adjudecandu-si titlul de campioana mondiala. Golurile echipei Romaniei au fost marcate de Elisei (7), Maier (4), Gogarl&#227, Galc&#227 (cate 3), Luca, Gatzel (cate 2), Lecu&#186anu &#186i Br&#227deanu. Pentru Rusia au anscris Postnova (7 goluri), Polenova (5), Bodnieva (4), Poltoratskaya (3), Turey, Sergeeva, Sipilova (cate 2), Marennikova, Uskova si Kurepta.