16 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: Etapă neagră, colorată la masa verde

Fotbal/ Liga a III-a: Etapă neagră, colorată la masa verde

Aerostar a fost învinsă acasă de Oțelul cu 2-0, CSM Bacău a pierdut cu 2-1 la Suceava, în timp ce FC Dinamo Bacău are șanse mari de a câștiga primele trei puncte din actualul sezon pentru că la meciul de vineri (nedisputat), CSM Râmnicu-Sărat nu a avut medic delegat

În weekend s-a purtat negrul. Cu o tușă de verde. Acestea au fost culorile bacăului fotbalistic în cea de-a treia etapă a Ligii a III-a. O etapă care a înregistrat două înfrângeri (Aerostar- Oțelul Galați 0-2 și Foresta Suceava- CSM Bacău 2-1) dar și o posibilă victorie la masa verde a nou-promovatei FC Dinamo Bacău, în condițiile în care meciul programat pe terenul CSM-ului din Rqmnicu-Sarat nu s-a disputat din cauza faptului că echipa gazdă nu a avut medic delegat. Pe rând, acum. Seria a II-a a avut două capete de afiș: Sporting Liești- Metalul Buzău și Aerostar- Oțelul. Victorioasă și contra Metalului Buzău, la capătul unui meci care putea consemna o tragedie (accidentarea gravă a portarului Vădeanu necesitând intervenția SMURD-ului), Sporting Liești a adunat maximum de puncte și conduce ostilitățile în Seria a II-a. Anunțat drept un derby, duelul dintre Aerostar și Oțelul a fost adjudecat de oaspeți mult mai clar decât o arată scorul de 2-0. Stoperul Ghiocel (dorit cu insistență de Aerostar la promovarea în B din 2018) a deschis scorul în min. 23, după un corner executat de Nica, pentru ca, în superioritate numerică din minutul 67 (Danale a fost eliminat pentru două galbene), oaspeții să pună rezultatul la adăpost în minutul 75, când, la o gafă de cascadorii râsului a „aviatorilor”, contraatacul declanșat de Cîrcimar să fie finalizat simplu de Cisotti. Iar scorul putea fi mult mai mare dacă portarul Aerostarului, Dinu nu s-ar fi opus salvator pe final lui Cojan (’78), Cisotti (’83) și Dobre (’85), acesta din urmă lovind și o bară în minutul 90. De altfel, Dinu este singurul câștig al Aerostarului. În rest, echipa lui Mișu Ionescu arată vechile deficiențe din sezonul trecut, în special pe faza de construcție, care se bazează pe aceleași repetate, inutile și periculoase pase pe linia de fund. Dacă adăugăm erorile individuale la mingi simple, fazele fixe compromise de calitatea mediocră a subiecților, dar și faptul că băcăuanii au rămas fără singurul atacant cu greutate (Vraciu a fost operat la ligamentele încrucișate si va lipsi până în 2022) avem tabloul complet al unei echipe care nu putea emite pretenții în fața unui adversar precum Oțelul lui Dorinel Munteanu. Și nu doar în fața Oțelului. Rămânând în Seria a II-a, FC Dinamo Bacău are șanse mari de a obține primele trei puncte stagionale. La jocul de vineri, de la Râmnicu-Sărat, gazdele nu au avut medic delegat. Mai exact, acesta nu s-a prezentat în termen de 15 minute de la ora oficială a jocului, ceea ce i-a făcut pe arbitri să nu poată da drumul la meci. Verdictul va fi dat de comisiile FRF, regulamentul îndreptâțind echipa băcăuană să spere la o victorie cu 3-0 la masa verde. „Noi nu am făcut altceva decât să ne prevalăm de regulament. Și așa, în trecut, am făcut tot felul de concesii”, a declarat conducătorul dinamoviștilor, Remus Pozînărea, facând referire, printre altele, la situația din etapa precedentă, când Viitorul Ianca s-a prezentat la teren cu un singur rând de echipament, identic cu cel al gazdelor băcăuane. În fine, în Seria I, CSM Bacău rămâne pe sec la meciurile din deplasare. Sâmbătă, după o repriză foarte slabă, băcăuanii s-au văzut conduși cu 2-0, pentru ca în partea secundă, pe fondul înlocuirilor operate, dar și a perdafului tras la pauză de antrenorul Codrin Mindirigiu, „CSMeii”  reintre în joc, să reduca din handicap prin golul lui Adascăliței (care a finalizat o faza rapidă și cursivă) și să rateze de puțin golul de 2-2. „Ne-am împărțit reprizele, dar nu și punctele. Nu mai merge cu jumătăți de meci și de măsură, așa că voi schimba macazul”, a declarat antrenorul Mindirigiu.

Seria I

Rezultatele etapei a treia: Bucovina Rădăuți- Ceahlăul Piatra Neamț 0-0,, Șomuz Falticeni- CSM Pașcani 2-1, Știința Miroslava- Sporting Juniorul Vaslui 0-1, Foresta Suceava- CSM Bacău 2-1, Hușana Huși- Dante Botoșani 1-1.

Foresta Suceava- CSM Bacău 2-1 (Trofan- min. 7, Dorobanțu- min.25/ Adascăliței-min. 62). CSM Bacău: Dogaru- Prențiu, Adăscaliței, Manta, Strat- L. Popa (min. 72 Gherasim), Preda (min. 45 Maxim)- Nicodim (min. 46 Istrate), Gîrniață (min. 65 Cr. Mindirigiu), Antal- B. Ungureanu. Antrenor: Codrin Mindirigiu.

Programul etapei viitoare (sâmbătă, 18 septembrie, ora 17.00): CSM Pașcani- Știința Miroslava (se joacă vineri, 17 septembrie, la ora 17.00), Ceahlăul Piatra Neamț- Dante Botoșani, CSM Bacău- Hușana Huși,  Sporting Juniorul Vaslui- Foresta Suceava, Bucovina Rădauți- Șomuz Falticeni.

Clasament

1 Ceahlăul P.  Nt.    3        2        1        0        6-0     7p.

2 Șomuz Fălticeni    3        2        1        0        5-3     7p.

3 Bucovina Rădăuți  3        2        1        0        4-2     7p.

4 Dante Botoșani     3        2        1        0        3-1     7p.

5 Sporting Juniorul  3        1        1        1        3-3     4p.

6 Foresta Suceava   2        1        0        1        2-2     3p.

7 CSM Bacău           3        0        1        2        2-4     1p.

8 Știința Miroslava   3        0        1        2        0-2     1p.

9 Hușana Huși        2        0        1        1        1-5     1p.

10 CSM Pașcani       3        0        0        3        2-6     0p.

Seria a II-a

Rezultatele etapei a treia: Aerostar Bacău- SC Oțelul Galați 0-2, Sporting Liești- Metalul Buzău 1-0, Sportul Chișcani- CS Făurei 2-4, Viitorul Ianca – CSM Focșani 2007 2-1. Partida CSM Râmnicu-Sărat- FC Dinamo Bacău nu s-a disputat.

Aerostar- Oțelul Galați 0-2 (Ghiocel-min. 23, Cisotti-min. 75). Aerostar: Dinu- Danel, Vișinar, Ardei, Sevastian- Chirilă, Burlacu- H. Ilie, Zaharia (min. 68 Gavrilă), Bobîrnac (min. 46 Belciu)- Tofan (min. 73 Pirciu). Antrenor: Mihai Ionescu.

Programul etapei viitoare (sâmbătă, 18 septembrie, ora 17.00):  CSM Râmnicu-Sărat- Sporting Liești (se joacă vineri, 17 septembrie, ora 17.00): FC Dinamo Bacău- CSM Focșani 20017, SC Oțelul Galați- Viitorul Ianca, CS Făurei- Aerostar Bacău, Metalul Buzău- Sportul Chișcani.