24 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: I-auzi două! Și-ncă două!

Fotbal/ Liga a II-a: I-auzi două! Și-ncă două!

În această iarnă, Aerostar este adepta programului de pregătire cu câte două amicale pe zi. După „dublele” Ceahlăul/ Bucovina Rădăuți și Petrolul Ploiesti/ Sepsi Sfântu-Gheorghe 2, „aviatorii” vor încheia săptămâna cu alte două jocuri programate imediat unul după celălat: sâmbătă, de la 11.00, cu AFC Odorhei, iar după-amiază, cu CSM Focșani, ambele la Miercurea-Ciuc.

Miercuri, 20 ianuarie. Pe terenul sintetic al stadionului „Ceahlăul” din Piatra Neamț, antrenorul Aerostarului, Daniel Munteanu, își împarte lotul în două echipe. Prima va juca un meci de verificare cu gazdele de la Ceahlăul. Rezultat: 3-1 pentru băcăuani, care, după golul de 0-1 semnat de Agafiței, întorc scorul prin reușitele semnate de Mihalcea, Tofan și Zaharia. Cealaltă formație a Aerostarului intră pe teren după-amiază, contra Bucovinei Rădăuți, adversarii reușind să se impună cu 3-2. „În această perioadă nu mă interesează deloc rezultatele. Vreau să văd la lucru jucătorii transferați sau pasibili de un transfer și, totodată, să dau minute suficiente fiecăruia”, explică antrenorul divizionarei B băcăuane Daniel Munteanu. Tehnicianul adaugă: „Aș putea lua amicale cu două reprize de câte 60 de minute, dar nu ar fi același lucru. Prefer două meciuri pe zi, chiar dacă e mai solicitant atunci când acestea sunt programate în locații diferite”. Un adevărat maraton.

Miercuri, 27 ianuarie. Aflată în cantonament la Miercurea-Ciuc, Aerostar se pregătește de alte două amicale. De data aceasta, în locații diferirte. Pe terenul acoperit de zăpadă de la Târlungeni, una din cele două formule ale „aviatorilor” remizează, 0-0, cu Petrolul Ploiești. Veniți cu garnitura completă, „găzarii” au sperat că vor răzbuna înfrângerea suferită cu 1-4, în campionat, la Buftea. N-a fost loc, Aerostar prezentându-se foarte bine, chiar dacă i-au lipsit o parte din titulari, așa cum o arată și foaia tehnică: Cebotari- D. Munteanu, Chirilă, Bobaru- Alecsandru, Yaniv, Patrick Popescu, D. Mureșan- Vraciu, Alex Popescu, Burlacu. După-amiaza, la Sfântu-Gheorghe, „celălalt” Aerostar încheie, la rândul său, la egalitate, 1-1, testul cu gazdele de la Sepsi 2. Golul băcăuanilor e marcat din penalty de Patrick Popescu, unul dintre cei trei „aviatori” (ceilalți doi fiind Corban și Horia Ilie, singurele rezerve utilizate la Târlungeni) cu apariții și contra Petrolului, și împotriva lui Sepsi 2. Un altfel de maraton.

Sâmbătă, 30 ianuarie. Aerostar va juca alte două partide de pregătire în aceeași zi. De data aceasta, ambele meciuri sunt programate la Miercurea-Ciuc, gazda „aviatorilor” până pe data de 5 februarie. Și amândouă contra unor grupări de Liga a III-a. De la ora 11.00, băcăuanii o vor întâlni pe AFC Odorhei, locul 7 din Seria 5. După-amiază, în schimb, vor juca împotriva Focșaniului, a treia clasată din Seria 2. „Consider că această formulă, cu două meciuri pe zi este benefică pentru jucători. Una este să bifezi o repriză, alta să joci 90 de minute”, declară vice-președintele Aerostarului, Valerian Voicu, care, aflat cu echipa în cantonamentul de la Ciuc, punctează: „Pregătirile decurg bine, lucru care ne dă încredere în privința obiectivului fixat: salvarea de la retrogradare. Mai ales că lotul s-a întărit în această iarnă, un mijlocaș precum Yaniv Segev și un atacant ca Alex Popescu având rolul de a ajuta echipa în partea a doua a campionatului”. Până la reluarea campionatului, programată pe 20 februarie, „aviatorii” îi dau bătaie cu amicalele. Maratonul continuă.