Liga a II-a și luat „la revedere” de la 2020. Și a făcut-o cu o surpriză furnizată de Ripensia Timișoara în ultimul meci al anului disputat luni, sub titlul de restanță a etapei a 14-a. În acest joc de final de an, timișorenii s-au impus cu 1-0 pe terenul Farului Constanța, grație golului reușit în min. 66 de Sokovic, care a taxat o eroare a portarului advers, Dur-Bozoancă.

Succesul de pe Litoral permite Ripensiei să părăsească grupul echipelor țintuite pe locurile 17-19, cu același număr de puncte, 15. Ajunsă la cota 18 puncte, echipa de pe Bega (unica fără remiză din liga secundă), urcă pe poziția a 15-a, la egalitate cu CSM Reșița, care este avantajată în schimb de golaveraj. După cele 15 etape disputate în acest an, Aerostar iernează pe penultimul loc, cu 9 puncte, dar seria de jocuri (și rezultate) bune din ultima parte a anului dau speranțe „aviatorilor” pentru 2021, care va debuta pe 20 februarie, cu etapa a 16-a.

„Pregătindu-ne bine în această iarnă, continuând lucrurile bune făcute în ultima perioadă și corectând ce avem de corectat, am convingerea că ne vom atinge obiectivul: salvarea de la retrogradare”, a declarat antrenorul Aerostarului, Daniel Munteanu, care le-a dat liber până pe 12 ianuarie jucătorilor săi.

Clasament

1 U Craiova 1848 14 8 6 0 27-12 30p.
2 Viitorul Pandurii 14 8 2 4 26-21 26p.
3 Rapid București 14 8 2 4 22-20 26p.
4 Dunărea Călărași 14 7 3 4 19-15 24p.
5 Poli Timișoara 14 6 6 2 14-11 24p.
6 Universitatea Cluj 14 7 2 5 18-12 23p.
7 Metaloglobus 14 6 4 4 16-10 22p.
8 Csikszereda 14 6 4 4 16-12 22p.
9 Petrolul Ploiești 14 6 3 5 23-14 21p.
10 Gloria Buzău 14 5 6 3 17-12 21p.
11 CS Mioveni 15 5 6 4 13-8 21p.
12 Farul Constanța 14 6 2 6 15-16 20p.
13 Turis Oltul 15 4 7 4 23-19 19p.
15 CSM Reșița 14 5 3 6 9-16 18p.
15 Ripensia Timiș. 14 6 0 8 13-25 18p.
16 CSM Slatina 14 5 1 8 16-19 16p.
17 Concordia 15 4 3 8 20-21 15p.
18 Comuna Recea 14 4 3 7 20-26 15p.
19 Unirea Slobozia 14 4 3 7 12-21 15p.
20 Aerostar Bacău 14 2 3 9 17-25 9p.
21 Pandurii Lignitul 15 2 1 12 14-35 7p.

Etapa viitoare (20 februarie 2021): Rapid- Ripensia, Csikszereda- CSM Reșița, Dunărea Călărași- Farul, Viitorul Pandurii- Universitatea Cluj, CSM Slatina- CS Mioveni, Comuna Recea- Concordia, U Craiova 1948- Turris Oltul, Petrolul- Metaloglobus, Aerostar- Unirea Slobozia, Poli Timișoara- Gloria Buzău.



PUBLICITATE