27 aprilie 2024
SportFotbal, Divizia A/ Umiliti pe teren propriu, bacauanii sunt cu un picior...

Fotbal, Divizia A/ Umiliti pe teren propriu, bacauanii sunt cu un picior in B / Executie in direct

@ FCM Bacau-Otelul Galati 0-4 (0-2)

Stadion: “Municipal&#8221, spectatori: circa 400. Au inscris: BALTOI (min.10), V. TANASA (min. 45+1), BRUJAN (min. 77) si G. PARASCHIV (min. 81). Suturi la poarta: 5-10 (pe poarta: 3-6). Cornere: 5-6.

FCM Bacau (4-2-3-1): Manea-Codreanu, David, Geaman, Ganea-Trofin, Bojescu (min. 70 Verdes)-Doltea (min. 46 Balauru), Matei (min. 46 Dobos), Gheorghiu-M. Tanasa. Antr.: Cr. Popovici.

Otelul (4-4-2): Vatca-Craciun, Nogo, M. Baciu, Semeghin-V. Tanase (min. 66 I. Marginean), S. Costin, G. Paraschiv, Brujan (min. 84 Somodean)-Baltoi, D. Stan (min. 78 Badescu). Antr.: P. Grigoras.

Cartonase galbene: Trofin (min. 6), Costin (&#821650), David (&#821669).

Arbitri: Cr. Balaj-T. Marchis, Ed. Ungureanu.

Un meci de fotbal? Nu, un masacru. O executie in direct. Comandata de antrenorul Otelului, Petre Grigoras. Trupa acestuia a tras in plin, gaurind sperantele Bacaului. Dupa ce au invins cu 3-0 in Stefan cel Mare, galatenii au ridicat stacheta, impunandu-se ieri pe terenul din Bacau cu un neverosimil 4-0. Daca Otelul se ridica, in schimb Bacaul se afunda. Acest esec -al 11-lea in actualul sezon- suna ca o condamnare pentru formatia lui Cristi Popovici, aflata tot mai aproape de Divizia B. Tehnicianul bacauan are partea sa de vina. Conditionat de terenul noroios, Popovici a renuntat la piesele &#8222grele&#8221 (la figurat) reprezentate de Balauru, Dobos si Verdes, preferand “artileria grea&#8221 (la propriu) formata din Doltea, Matei si M. Tanasa. Pe scurt, forta in locul tehnicii. N-a mers. Gazdele n-au legat nimic in atac, impotmolindu-se in fata unei echipe mult mai mobile, care a asteptat greseala adversarului. Si nu a trebuit sa astepte mult. Dupa doar zece minute, defensiva FCM-ului a clacat. Oferind o noua mostra demna de muzeul ororilor. La o minge lunga trimisa de G. Paraschiv, Ganea si Manea s-au dat cap in cap ca in filmele cu Stan si Bran, iar BALTOI a reluat in poarta goala, deschizand scorul si totodata aripile formatiei sale. Bacaul a incercat sa replice, M. Baciu a blocat sutul lui Trofin, insa adevaratele ocazii s-au ingramadit tot la poarta lui Manea. In minutul 36, portarul Bacaului a respins gresit un sut puternic expediat de Baltoi, dar Brujan nu a stiut sa profite, trimitand mai intai in bara de la doi metri si apoi in picioarele lui Codreanu, aparut pe post de salvator pe linia portii. Si totusi oaspetii au intrat cu 2-0 la cabine. Gratie unui gol care a cazut cum nu se putea mai rau pentru bacauani: in ultimul minut al primei reprize. Faza a fost lucrata de Baltoi si V. Tanase, insa adevaratul artizan al golului s-a dovedit arbitrul Cristi Balaj. “Centralul&#8221 baimarean a ignorat un hent clar comis de V. TANASA, care a preluat cu mana, inainte de a suta. La reluare, Popovici i-a aruncat in lupta pe Balauru, Dobos si, ulterior, Verdes. Inutil. Otelul nu mai putea fi oprita. Nici de FCM Bacau si cu atat mai putin de arbitrul Balaj, care a inchis ochii la un nou hent, comis de aceasta data de Nogo in propria suprafata de pedeapsa. In minutul 77, BRUJAN a ridicat scorul, reluand ca la antrenament o centrare a lui D. Stan, iar in min. 81, G. PARASCHIV a pecetluit aceasta infrangere umilitoare pentru bacauani. Elevii lui Popovici nu au reusit sa inscrie golul de onoare. Nici macar de la doi metri, asa cum s-a intamplat in min. 88. Si asta pentru ca M. Tanasa se simte in fata portii adverse la fel de confortabil precum un canibal intr-o cabina telefonica. Apropo: nu stiti cumva numarul de la la asociatia care protejeaza echipele aflate in cadere libera?Scris de Dan SION