Stadion: “Municipal&#8221, spectatori: circa 500. Au inscris: GHEORGHIU (min. 20), TROFIN (min. 28), respectiv M. OPREA (min. 23) si CHIHAIA (min. 43).

Suturi la poarta: 5-5 (pe poarta: 4-4). Cornere: 3-5.

FCM Bacau (4-2-3-1): Manea-Codreanu, Spiridon, David, Ganea-Trofin, Bojescu-Doltea (min. 53 Balauru), Dobos (min. 63 M. Tanasa), Gheorghiu-Matei (min. 78 Neagu). Antr.: Cr. Popovici.

FC National (4-4-2): Nae-Sapunaru, Burca, Mehmedovic, Mozacu-Abiodun (min. 26 Herea), Bundea, Shroj (min. 59 Panc), M. Oprea-Griffiths, Chihaia (min. 67 I. Tamas). Antr.: Cr. Bergodi.

Cartonas galben: Neagu (min. 80).

Arbitri: M. Salomir-S. Stoianov, I. Onicas.

In fotbal, fericirea se masoara de obicei in puncte. Uneori, se masoara insa si in metri. Ieri, FCM-ului i-au lipsit 11 metri pentru a fi fericita. Si pentru a avea trei puncte in plus in clasament. Din pacate, in minutul 51 al meciului cu FC National, la scorul de 2-2, Dobos (poate cel mai bun jucator de pe teren pana in acel moment), a sutat peste transversala, ratand un penalty acordat pentru un hent al lui Mehmedovic. Acest penalty irosit de Dobos a fost singura piesa lipsa din puzzle-ul pe care Bacaul l-a completat cu succes in ultima etapa a turului, contra Argesului. In rest, totul a fost la fel. Vremea urata si terenul greu, eforturile atacului si erorile din defensiva. Bacaul se dovedeste o adevarata Penelopa. Care destrama in aparare tot ce tese in atac. Ieri, panza unei victorii datatoare de sperante in lupta pentru evitarea retrogradarii parea sa reziste, in ciuda ninsorii ce a cazut fara incetare. Cu acelasi 4-2-3-1 din ultimul amical cu Ceahlaul (exceptie facand-o titularizarea lui Matei ca varf impins in locul lui Tanasa), bacauanii au inceput in forta. Deschizand jocul pe marginile terenului. De pe benzi a venit si pericolul. Mai intai Ganea i-a dat emotii lui Nae la un sut de la distanta. Apoi, acelasi Ganea a centrat la bara a doua, iar GHEORGHIU, venit de nicaieri, si-a confirmat apetitul de gol manifestat in jocurile de pregatire. Din nefericire, acest 1-0 a durat doar trei minute. In minutul 23 a venit egalarea. Un gol in oglinda. Sapunaru a trimis un balon lung care a ajuns la M. OPREA, iar acesta a reluat, din unghi, in plasa. Gazdele si-au reluat urcusul, golul venind, inca o data, de pe una din laturile terenului. De data aceasta, cu complicitatea lui Nae. La o minge ce il cauta pe Doltea, portarul Nationalului a respins pana la TROFIN, care si-a readus echipa in avantaj. Un avantaj cu care “galben-albastrii&#8221 trebuiau sa intre la cabine. Generozitatea din atac a gazdelor s-a manfestat insa si in faza defensiva. Din pacate, de ea a profitat din plin echipa antrenata de Cristiano Bergodi. In minutul 43. La o faza fixa, eternul blestem la bacauanilor. Bundea (un ex in jocul de ieri) a executat excelent o lovitura de colt, permitandu-i lui CHIHAIA sa sanctioneze imobilismul defensivei FCM-ului. De la vestiare au iesit doua echipe care si-au schimbat atat echipamentul, cat si pofta de gol. Altfel ar fi stat probabil lucrurile daca Dobos isi readucea echipa in avantaj la penalty-ul executat in minutul 51. Din pacate, odata cu mingea ce a trecut peste transversala lui Nae, s-au dus o buna parte si din sperantele Bacaului. Popovici a incercat sa dea un nou imbold echipei sale, aruncandu-i in lupta, rand pe rand, pe Balauru, Tanasa si Neagu. Toti jucatori de atac. Linia ofensiva a gazdelor isi consumase insa cartusele in prima repriza. Prin urmare, partea a doua a intalnirii nu a adus nimic nou in afara loviturii de la 11 metri ratate de Dobos. Poate doar accentele de dominare ale Nationalului. Si sutul din min. 86 al lui Griffiths, aparat cu emotii de Manea. In meciurile de acasa, fericirea nu se masoara insa in nici un caz evitand o infrangere, ci obtinand o victorie. Fie si de la 11 metri.

Etapa a fost impotriva noastra

Farul Constanta – Pandurii Tg. Jiu 1-0, Poli Iasi – Poli Timisoara 0-1 CFR Cluj – Sportul Studentesc 0-0 Dinamo – Otelul 0-3 Gloria Bistrita – Jiul Petrosani 0-0 FCM Bacau – FC National 2-2 . Ieri s-au disputat, dupa inchiderea editiei: Rapid – FC Vaslui Steaua – FC Arges.

Etapa a 17-a

Vineri, 17 martie: Otelul – Poli Iasi (15.30, Telesport).

Sambata, 18 martie: Pandurii – Dinamo (15.00, TVR 2) FC Vaslui – Gloria (15.30) Sportul – Farul (15.30, National TV) Poli Timisoara – FCM Bacau (20.15, Antena 1).

Duminica, 19 martie: Jiul – CFR Cluj (15.30, Telesport) FC Arges – Rapid (15.30, National TV) FC National – Steaua (20.30, TVR 1).

Cristi S.

&#8222Rezultatul a fost just&#8221

@ considera antrenorul Cristi Popovici

La conferinta de presa de dupa meci s-a prezentat doar antrenorul gazdelor. Italianul Bergodi, incaltat in pantofei, a refuzat sa traverseze terenul inzapezit, anuntand prin purtatorul de cuvant al FCM-ului, Cornel Cepariu, ca ii asteapta pe ziaristi la vestiare.

Cristi Popovici era vizibil dezamagit de rezultat. “Nu m-am indoit absolut deloc de victorie. Dar n-a fost sa iasa cum mi-am dorit&#8221, a spus tehnicianul bacauan. “Rezultatul a fost just, chiar daca luam in considerare ca am condus cu 1-0 si 2-1, ba am ratat si un penalty. Nationalul a avut, in schimb, unele perioade de timp in care ne-a dominat clar&#8221.

Antrenorul galben-albastrilor a recunoscut ca punctele pierdute acasa sunt un balast in plus pentru echipa sa, dar “mai este mult pana la finalul campionatului, este greu de spus ca semiesecul a fost decisiv. Oricum, noi am fost neutri fata de victoria Galatiului la Dinamo. Nu ne-a afectat in nici un fel&#8221. Scris de Dan SION Peter KELMAN