19 aprilie 2024
SportFotbal, Divizia A / Bacaul iese din ceata / FCM Bacau -...

Fotbal, Divizia A / Bacaul iese din ceata / FCM Bacau – FC Arges 3-2 (2-2)

Stadion: “Municipal&#8221, spectatori: circa 300. Au inscris: DOBOS (min. 16, din penalty), GEAMAN (min. 41), DAVID (min. 90+2), respectiv C, TANASA (min. 2), ROHAT (min. 43). Suturi la poarta: 12-6 (pe poarta: 8-3). Cornere: 6-1.

FCM Bacau: Bogdan-Codreanu, David, Geaman, Ganea-Dobos, Bojescu, Trofin (min. 57 Matei), Gheorghiu (min. 76 Petcu)-M. Croitoru, Neagu (min. 79 Doltea). Antr.: Cr. Popovici.

FC Arges: Vintila-Chita, Marincau, Rohat, Crivac-Prepelita (min. 73 A. Ionescu), Negoita, Murgan, Nastasie (min. 61 Radu)-Bilasco, C. Tanasa (min. 70 Costescu). Antr.: S. Cartu.

Cartonase galbene: Marincau (min. 16), Bojescu (&#821626), A. Ionescu (&#821682), Dobos (&#821686).

Arbitri: S. Utica-Ad. Vidan, D. Bargaoanu.

S-a terminat! Si s-a terminat bine. FCM Bacau a iesit din noroiul si ceata jocului cu FC Arges trecandu-si in cont o victorie dupa care a alergat 11 etape plus doua minute de prelungire. Golul capitanului David, cazut in minutul 92 al jocului de sambata, a pus punct unui tur de campionat in care Bacaul a lasat impresia ca a primit mai putin decat ar fi meritat. Asa a fost si contra Argesului. Popovici a ramas fidel asezarii cu patru fundasi, dar, tinand cont de starea terenului, a vrut sa dea greutate (la propriu si la figurat) liniei de mijloc, mizand pe “centralii&#8221 Trofin si Bojescu. Ca si la Vaslui, in atac, alaturi de Razvan Neagu, a fost impins Marius Croitoru. Prima lovitura au dat-o insa pitestenii. Dupa doar doua minute de la primul fluier al lui Sorin Utica. Oaspetii au sanctionat o balbaiala a apararii bacauane, a venit centrarea, iar C. TANASA a reluat cu capul in plasa. “Galben-albastrii&#8221 au avut meritul ca nu au acuzat socul. Au revenit in joc si, in ciuda terenului greu, au inceput sa macine kilometri. Nu i-au macinat in… gol pentru ca, de data aceasta, ratarile (inerente) au facut pereche cu golurile. Ocaziile irosite de Trofin (sut frumos, din cadere) si Dobos (reluare imprecisa de la cativa pasi) au anuntat golul egalizator din minutul 16. Protagonisti: aceiasi Trofin si Dobos. Trofin a fost faultat de Marincau in suprafata de pedeapsa, iar DOBOS a transformat cu sange rece penalty-ul acordat de Utica. Gazdele au continuat sa atace, asediind careul “alb-violetilor&#8221 cu actiuni in viteza si mingi inalte, in timp ce Argesul a raspuns doar prin suturi de la distanta. In minutul 41 a venit golul de 2-1 pentru FCM. Vintila a respins miraculos de la vinclu in corner o lovitura de cap a lui Croitoru, iar lovitura de colt a fost finalizata de GEAMAN, urcat si el in careul advers. Avantajul gazdelor nu a durat decat doua minute. A fost suficienta o lovitura libera executata de pe partea dreapta, pentru ca “geamanul&#8221… vitreg al lui Geaman, ROHAT, sa inscrie punctul egalizator. Partea a doua a avut un unic sens: spre poarta lui Vintila. Bacauanii, condusi de omniprezentul Dobos, au alergat, s-au luptat cu adversarul, cu noroiul si cu reprizele de ceata, dar nu au reusit sa sparga barajul argesean in cele 90 de minute regulamentare. Popovici a dat un profil si mai ofensiv echipei sale, renuntand la Trofin in favoarea lui Matei si incheiind jocul avand inca doua varfuri de atac (Petcu si Doltea), insa golul a venit tot de la un fundas: DAVID. In cel de-al doilea minut al prelungirilor, capitanul gazdelor a profitat de o minge balbaita de Rohat, care a riscat autogolul, si a marcat cu o lovitura de cap in care s-au adunat toate neimplinirile unui tur la fel de greu ca si terenul de sambata.Scris de Dan SION