28 martie 2024
SportFotbal, Cupa UEFA / Sevilla ne poarta noroc

Fotbal, Cupa UEFA / Sevilla ne poarta noroc

@ Betis Sevilla – Steaua 0-3

Steaua a marcat o a doua borna in istoricul oras Sevilla, obtinand o calificare in sferturile de finala ale Cupei UEFA la 20 de ani dupa ce tot acolo castigase Cupa Campionilor Europeni. 3-0 cu Betis, un meci magistral, o repriza a doua in care s-a spart tot ghinionul.

Steaua s-a calificat joi seara an sferturile de finala ale Cupei UEFA la fotbal, dupa ce a obtinut o victorie de senzatie, cu scorul de 3-0 (0-0), an deplasare, cu formatia spaniola Betis Sevilla, prin golurile marcate de Banel Nicolita (54, 82) si Victoras Iacob (78). an tur, scorul fusese egal, 0-0. Steaua antregeste performanta reusita de Rapid, si ea calificata an sferturile de finala ale competitiei, printr-un nou succes de rasunet an fata reprezentantei unui fotbal de top an Europa, cel spaniol. Jucatorii lui Cosmin Olaroiu au sarbatorit astfel an stil de mare echipa, cu vreo doua luni mai devreme, amplinirea a 20 de ani de cand Steaua castiga Cupa Campionilor Europeni, cea mai mare performanta a fotbalului romanesc de club, chiar la Sevilla (dar pe stadionul &#8222Ramon Sanchez Pizjuan”), an fata Barcelonei, cu 2-0, dupa loviturile de departajare. De altfel, ca un adevarat talisman, marea majoritate a eroilor de la Sevilla au facut deplasarea la Sevilla, pentru meciul cu Betis. Tensiunea meciului cu Betis s-a vazut de la primele faze, cele doua echipe parand deosebit de ancrancenate si marcate de miza antalnirii. Stelistii au anceput mai timid, dar pe masura ce a trecut timpul ancrederea an fortele proprii a crescut si, pe fondul unei greseli a oaspetilor, s-a descatusat, castigand la un scor clar, ce nu lasa loc de comentarii.

Betis Sevilla: Contreras – Melli, Juanito, Nano, Luis Fernandez – Joaquin, Rivera, Arzu (Dani, 57), Tardelli (Xisco, 56) – Edu, Robert. Antrenor: Lorenzo Serra Ferrer. Steaua Bucuresti: Carlos – Ogararu, Goian, Ghionea, Petre Marin – Nicolita (Cristea, 85), Radoi (Lovin, 81), Paraschiv, Bostina (Oprita, 72) – Dica, Iacob. Antrenor: Cosmin Olaroiu. Arbitri: Massimo

De Santis, la centru Marco Ivaldi, Alessandro Griselli, arbitri asistenti Mauro Bergonzi, arbitru