25 aprilie 2024
SportFotbal/ CM 2014: Si apara Krul!

Fotbal/ CM 2014: Si apara Krul!

Franta- Germania 0-1. A marcat: Hummels (’13). Din nou Germania, mereu Germania. Pentru a treia oara la rând, nemtii ii inving pe francezi in fazele superioare ale Mondialului. De data aceasta, diferenta a facut-o lovitura de cap a fundasului Mats Hummels. Oamenii lui Joachim Low pot invoca si doua penalty-uri neacordate la faulturile comise de “cocosi” asupra lui Klose si Thomas Muelller, insa totul este, de acum, istorie. Franta pleaca acasa, in timp ce Germania ramâne… Germania!

Brazilia- Columbia 2-1. Au marcat: Thiago Silva (‘7), David Luiz (’69)/ James Rodriguez (’80, din penalty). Fundasii centrali ai lui Scolari sau, mai exact, ai lui PSG au calificat Brazilia in semifinalele Mondialului. Iar golul de 2-0 semnat de David Luiz (foglia secca din lovitura de la peste 30 de metri) este unul de cineteca. Din pacate, gazdele l-au pierdut pentru ultimele doua meciuri ale acestui turneu final pe Neymar, victima unei fracturi de vertebra in urma unui fault comis de Zuniga. De notat si golul lui James Rodriguez, care-l consacra pe atacantul columbian drept golgheterul de pâna acum al campionatului.

Argentina- Belgia 1-0. A marcat: Higuain (‘8). Omul certat cu golul, Gonzalo Higuain a reusit sa dea lovitura contra Belgiei, calificând Argentina in semifinale! O calificare pe care alb-celestii o asteptau de 24 de ani, de pe vremea lui Maradona si Caniggia. Higuain a marcat un gol de generic, Messi a a avut o ratare de generic in min. 90, pierzând inca un duel cu “amicul” sau din Primera, Courtois, in timp ce Di Maria s-a accidentat si risca sa piarda semifinalele. Dar cu un Higuain redivivus…
Olanda – Costa Rica 4-3, dupa executarea penalty-urilor (0-0 la finalul celor 120 de minute). Au transformat penalty-urile: van Persie, Robben, Sneijder, Kuyt pentru Olanda, Borges, Gonzales si Bolanos pentru Costa Rica.

Au ratat: Bryan Ruiz si Umana, ambii de la Costa Rica. Ultima echipa care paraseste “sferturile” este marea revelatie a Mondialului, Costa Rica. Câstigatoarea “grupei mortii” (cu Italia, Uruguay si Anglia) si invingatoarea Greciei a cedat insa greu, foarte greu in fata Olandei. A facut-o doar la penalty-uri, acolo unde inspiratia selectionerului batav, Louis van Gaal a fost, o data in plus, determinanta. In ultimul minut al prelungirilor, van Gaal l-a inlocuit pe portarul titular Cillessen cu rezerva Krul, iar acesta din urma a aparat doua lovituri de la 11 metri, ducând Olanda in semifinale! Fabulos!