Felicitări, Știința!

Studentele au încheiat anul cu o victorieîn Europa: 3-2 cu olandezele de la Sliedrecht

Final de an în forță pentru echipa de volei feminin Știința Bacău. Miercuri seară, în prima manșă din „optimile” Cupei CEV, gruparea antrenată de Florin Grapă s-a impus cu 3-2 pe teren propriu, în fața olandezelor de la Sliedrecht Sport.

Partida, care a durat aproape două ore (106 minute) a fost una pe muchie de cuțit.

Cu o Denisa Rogojinaru la superlativ (22 puncte realizate), Știința a condus cu 1-0 (25-21) și 2-1 (25-14), însă oaspetele au revenit de fiecare dată, egalând la seturi după ce și-au adjudecat actele 2 și 4 la scor identic: 25-17.

Ajuns în tie-break, confruntarea a beneficiat de un spor emoțional, Știința Bacău impunându-se în final după o victorie în setul 5 cu 16-14.

Returul întâlnirii dintre Sliedrecht și Știința va avea loc în luna ianuarie, în Olanda.

Pentru a obține calificare aîn „sferturi” băcăuancele au nevoie fie de o victorie, fie de înfrângereîn tie-break, urmată de un success în „setul de aur”.

Abonați-vă la canalul Telegram Deșteptarea pentru a primi știri necenzurate de "standardele comunității"