Elevi băcăuani calificați în lotul național pentru Internaționala de Științele Pământului

    În plină vacanță intersemestrială, patru elevi din Bacău au făcut cinste județului nostru prin rezultatele deosebite obținute la Olimpiada interdisciplinară „Științele Pământului”, etapa națională, care a avut loc, în perioada 1 – 4 februarie, la Suceava. Lotul băcăuan, alcătuit din trei elevi de la Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu” Bacău și unul de la Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Bacău, s-a remarcat prin cele mai bune rezultate, după cum urmează:

    Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”:

    * Eduard Doliș (clasa a IX-a) s-a calificat în lotul național pentru etapa internațională care se va desfășura în perioada 26 august – 3 septembrie în Coreea de Sud. Totodată, a obținut mențiune din partea Ministerului Educației Naționale, medalie de bronz oferită de Societatea Română de Fizică și premiul special oferit de Societatea de Geografie din România;

    * Andrei Pintilescu (clasa a X-a) s-a calificat în lotul național pentru etapa internațională, a obținut cel mai mare punctaj la geografie, mențiune din partea Ministerului Educației Naționale și premiul special al Societății de Geografie din România;

    * Alin Vizitiu (clasa a IX-a) a obținut premiul special al Societății de Geografie din România;
    Profesorii coordonatori: fizică – Cristina Apetroaei, chimie – Marinela Bușteagă, biologie – Florentina Dinu și Daniela Hușcă, geografie – Lucian Șerban.

    Colegiul Național „Vasile Alecsandri”:

    * Sebastian Romeo Pintilie (clasa a XI-a) s-a calificat în lotul național pentru etapa internațională, a obținut cel mai mare punctaj la biologie, mențiune din partea Ministerului Educației Naționale, mențiune de onoare oferită de Societatea Română de Fizică, premiul special al Societății de Geografie din România.

    Profesorii coordonatori: fizică – Anișoara Nechifor, chimie – Răducu Galeru, biologie – Emanuela Oiegar, geografie – Adriana Măcincă.

    Calendarul Olimpiadelor Naționale, pe anul acesta

    Olimpiada „Științele Pământului” a fost singura care a avut etapa națională acum. Pentru celelalte discipline, fazele naționale au loc în lunile martie, aprilie, mai, respectiv:
    • Limba și literatura română (clasele de gimnaziu) 22 – 26 aprilie la Iași
    • Limba și literatura română (clasele de liceu) 22 – 26 aprilie la Prahova
    • Limba rromani 17 – 20 aprilie la Focșani
    • Limbi romanice (spaniolă, portugheză, italiană) 22 – 26 aprilie la Hunedoara
    • Limba franceză 22 – 26 aprilie la Bistrița Năsăud
    • Limba germană 5 – 12 mai la Brașov
    • Limba engleză 22 – 26 aprilie la Ploiești
    • Limba rusă 19 – 23 aprilie la Brăila
    • Limbi clasice (greaca veche, latina) 2 – 4 mai la Botoșani
    • Matematică 20 – 26 aprilie la Hunedoara
    • Fizică 3-7 mai la Târgoviște
    • Astronomie și Astrofizică 18 – 21 aprilie la Prahova
    • Chimie 21 – 26 aprilie la Constanța
    • Geografie 29 aprilie – 5 mai la Tg. Mureș
    • Biologie 21 – 26 aprilie la Bihor
    • Informatică 30 aprilie – 4 mai la Suceava
    • Tehnologia Informației 16 – 18 mai la Arad
    • Istorie 22 – 26 aprilie la Drobeta-Turnu Severin
    • Științe socio-umane 22 – 26 aprilie la Brașov



    PUBLICITATE