12 mai 2024
SportCSM Bacău, start ratat

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor

CSM Bacău, start ratat

Echipa antrenată de Leonard Bibirig a pierdut cu 28-24 (15-9) , în deplasare, cu SCM Politehnica Timișoara

Putea și trebuia să fie o revanșă. Nu a fost însă decât un nou meci pierdut, al șaptelea din 15 etape. Și un start de an ratat.

Ținută în șah pe teren propriu, în turul de campionat, CSM Bacău nu doar că nu și-a luat revanșa sâmbătă, pe terenul timișorenilor de la SCM Politehnica, în primul joc oficial din 2024, dar practic nici nu a contat. Gazdele s-au impus cu 28-24 (15-9), după ce au condus cu 6-1 și 13-4 în prima parte a jocului.

Cu o poartă și o linie de apărare permeabile și fără să conteze vreun moment cu adevărat pe brațul lui Esteki, principalul său „tunar”, CSM Bacău nu a reușit decât să limiteze daunele și să se apropie în mai multe rânduri la trei goluri: 15-12 în minutul 38, 16-13 (”39) și 26-23 cu un minut și 51 de secunde înainte de final. Puțin. Prea puțin.

În formula T. Stănescu, Grigoraș- Dospinescu 4 goluri, Belchite 4, Ushal 3, Ganchev 2, I. Stănescu 2, Serhel 2, Dobrincu 2, M. Bujor 1, G. Bujor 1, Rogulski 1, Virbauskas 1, Costea 1, Esteki și Brăescu, „CSMeii” lui Leonard Bibirig își trec în cont o nouă ocazie ratată în fața unei echipe aflată sub ei în clasament. Și se pregătesc de tot ce poate fi mai rău: meciul cu Dinamo București, de miercuri, 7 februarie, de la ora 18.00, pe teren propriu, din runda a 16-a.