20 mai 2024
SportCosmina Pană, accidentare la Campionatele Mondiale de Haltere

Cosmina Pană, accidentare la Campionatele Mondiale de Haltere

România a dat startul competiției la Campionatele Mondiale de Seniori de la Riyadh, Arabia Saudită – o competiție crucială pentru calificarea la Jocurile Olimpice din 2024. Luni, prima zi a competiției a adus rezultate mixte pentru delegația română.

Cosmina Pană (CSM Bacau), reprezentanta echipei noastre din categoria de 49 kg – Grupa C, a avut parte de o debut dificil.

Cu toate eforturile sale, a obținut doar o locul 7, cu o greutate totală de 73 kg. Din păcate, o accidentare la spate survenită în timpul concursului a împiedicat-o să se claseze la stilul aruncat și total.

Pe de altă parte, sportiva română Bianca Dumitrescu, de la CS Farul Constanța, s-a clasat pe locul 8 în categoria de 45 kg. Performanța ei a fost consistentă, obținând locul 8 atât la stilul smuls, cu 62 kg, cât și la stilul aruncat, cu 80 kg, înregistrând un total de 142 kg.

Clasamentul final al acestei categorii va fi stabilit după desfășurarea întrecerilor din Grupa A, unde va concura și Mihaela Cambei, programată pentru marți, la ora 16:30.

În continuare, Cristian Luca, reprezentantul echipei CS Dinamo București, a concurat în Grupa B a categoriei de 55 kg. A obținut locul 4 la stilul smuls, cu 105 kg, și locul 8 la stilul aruncat, cu 125 kg, înregistrând un total de 230 kg. Clasamentul final pentru această categorie va fi stabilit după întrecerile din Grupa A, programate pentru marți.

În ultima zi, Ionadi Iancu a reprezentat România în Grupa D a categoriei de 61 kg. A obținut locul 9 la smuls, cu 100 kg, locul 8 la aruncat, cu 130 kg, și tot locul 8 la total, cu 230 kg. Clasamentul final pentru această categorie va fi disponibil după desfășurarea întrecerilor din Grupa A, programate pentru miercuri.

Competiția are loc în sala “Green Hall” din incinta Complexului Olimpic Prince Faisal bin Fahd din capitala Riyadh, Arabia Saudită, care găzduiește și “Saudi Olympic Training Center din Riyadh”, locul unde sportivii noștri efectuează antrenamentele oficiale. Toți românii își doresc să-și continue performanțele și să aducă medalii pentru țară în zilele următoare ale acestui prestigios campionat mondial.