27 aprilie 2024
SportCapitanul FCM Bacau a adus, sambata, victoria echipei sale in meciul cu...

Capitanul FCM Bacau a adus, sambata, victoria echipei sale in meciul cu FC Arges / David si…golul

Sa inscrii primul tau gol in Divizia A la scorul de 2-2, aducand astfel victoria echipei tale, e ceva. Sa-l reusesti in minutele de prelungire, atunci cand toata lumea sta cu sufletul la gura e si mai si. Iar daca acest lucru se intampla in ultima etapa si vine dupa o serie neagra, cu doar doua puncte stranse in ultimele noua meciuri, atunci e de-a dreptul senzational. Curios lucru, Daniel Alex David nu gaseste nimic senzational in golul sau de 3-2 reusit sambata, contra Pitestiului. &#8222A fost un gol care a venit exact cand a trebuit”, spune capitanul FCM Bacau, care e de acord in schimb cu faptul ca &#8222nimic nu e mai frumos decat sa castigi printr-un gol in ultimele minute. Dupa cum nimic nu e mai urat deca sa pierzi pe final. Am cunoscut ambele ipostaze, asa ca stiu ce zic. La un moment dat chiar ma intrebam cand oare vom avea si noi bafta asta de a castiga un meci in minutul 90 si ceva”.

Nu mai credea

-Alex, felicitari pentru gol si pentru victorie. La 2-2 te mai asteptai sa castigati?

-Imediat dupa 2-2, da. De altfel, si la 0-1 eram foarte sigur ca-i vom bate. Dupa ce Argesul a deschis scorul le-am zis baietilor ca nu trebuie sa ne pierdem calmul. Si la pauza le-am spus acelasi lucru. Aveam incredere ca vom castiga. Chiar ma gandeam la vreun 4-2 sau un 4-3. Cand am vazut insa ca trece timpul si ca nu reusim sa o bagam in poarta, am inceput sa-mi fac griji. Iar cand am intrat in prelungiri m-am gandit ca va ramane 2-2 si ca vom rata inca o data o buna ocazie.

-Asta nu te-a impiedicat sa urci in atac si sa marchezi.

-La fazele fixe noi, fundasii centrali, urcam mereu in careul advers. In plus, simteam nevoia sa pun si eu umarul cumva.

-De data asta ai pus capul, nu umarul.

(Rade)-Asa e, a fost un gol cu capul si cu…cap. Fiind primul meu gol in Divizia A, nu-l voi uita niciodata. Inchid ochii si il revad: Rohat deviaza balonul in transversala, Vintila e batut, iar eu vin si dau cu capul, din plonjon.

-S-a cam lasat asteptat acest prim gol al tau.

-92 de minute plus alte vreo 50 de meciuri, nu? Chiar imi spuneau baietii dupa joc: &#8222Bravo, ma, ai dat si tu in sfarsit un gol!”. Acum sper sa nu ma opresc aici.

Ramane la Bacau

-Daca iti aduci aminte, si fostul tau coleg din apararea Bacaului, Dorin Goian, a avut nevoie de ceva timp pana sa sparga gheata.

-Da, si acum da goluri si in campionat, si in cupele europene. Imi doresc sa-i calc pe urme, mai ales ca e un adevarat profesionist. M-am inteles foarte bine cu el.

-Crezi ca se va reface perechea Goian-David? Sau, mai bine zis, crezi ca returul te va prinde tot la Bacau?

-Eu cred ca si in retur voi fi tot la Bacau. Si nu o spun cu parere de rau. Sa ma explic: decat sa ma duc in alta parte si sa stau pe banca, mai bine stau aici si joc. E urat ca la 20-22 de ani sa faci tusa.

-Te-a cautat cineva de la Steaua?

-Da, m-a cautat…Lovin. M-a sunat imediat dupa meciul cu Argesul sa ma felicite pentru gol.

-Cat de mult v-a incomodat ceata si noroiul in partida cu pitestenii?

-Nu foarte mult. In primul rand, am observat ca astfel de terenuri grele ne cam priesc. Cat despre ceata, sa stiti ca pe teren nu a fost ceata. Imi spuneau si jucatorii care stateau pe banca de rezerve ca nu se vedea bine, insa pe teren vizibilitatea a fost buna.

Clientul injectiilor

-Hai sa vorbim si de lucruri mai putin placute: cum te simti, ca fundas, cand stii ca apararea ta primeste gol meci de meci?

-Evident ca nu ma simt deloc bine. Toti suntem vinovati pentru acest lucru. Ca sa fiu sincer, nu-mi explic cum e posibil sa luam gol la orice minge aruncata de adversar in careul nostru. Parca nici n-am fi acolo. Cu Argesul a fost la fel. Ei au avut doua suturi si au dat doua goluri. Primul gol a iesit din autul nostru, iar la golul de 2-2, daca-l protejam pe ala in tusa, nu mai face fault. Daca e sa punem cap la cap toate greselile din aparare si din atac facute in acest sezon, ca sa nu mai amintesc si de erorile de arbitraj, cred ca am pierdut vreo 10-13 puncte.

-Scapati de retrogradare?

-Bineinteles. Sunt echipe mai slabe decat noi. Cu doua victorii acasa in startul returului, contra Nationalului si Otelului, suntem salvati. Succesul acesta, impotriva Argesului, a venit foarte bine si ne permite sa ne pregatim in liniste.

-Ce vei face in vacanta?

-Mai mult ca sigur voi merge la Baile Felix, la tratament. Aproape tot turul am jucat facand injectii inainte de fiecare meci ca sa scap de durerile de spate. De-abia acum, cand s-a terminat campionatul, am inceput sa ma simt si eu bine. Poate ca s-a obisnuit si organismul cu durerea.Scris de Dan SION