24 aprilie 2024
SportArbitru facut K.O. Violenta pe terenul de fotbal de la Berzunti

Arbitru facut K.O. \ Violenta pe terenul de fotbal de la Berzunti

Incredibil! Ceea ce s-a intamplat duminica la Berzunti, in prima etapa a returului Categoriei &#8222Onoare” nu are nici o legatura cu fotbalul. Ba dimpotriva. Partida AS Berzunti – Inter Onesti s-a intrerupt in minutul 37 la scorul de 0-3. Ce s-a intamplat? Mai intai a iesit la rampa George Simon, jucator al echipei AS Berzunti care, suparat pe o decizie a arbitrului Agache, a sutat cu mingea in acesta, dupa care l-a injurat. &#8222Centralul” moinestean i-a aratat imediat cartonasul rosu. Asta se intampla in minutul 33. Patru minute mai tarziu, fratele lui George, Adrian Simon, si-a pierdut mintile si l-a strans de gat pe acelasi arbitru, suparat pentru faptul ca acesta fluierase offside. Dupa ce i-a fost aratat cartonasul rosu, Adrian Simon a recurs la un gest de violenta. &#8222L-a lovit cu pumnul in fata de i-a tasnit sangele imediat. A cazut si am mers imediat la el. L-am urcat in masina si l-am dus direct la spital. Isi pierduse cunostinta. La spital i-au aplicat vreo cateva copci. I-a spart arcada si pometele”, povesteste Petre Buhalau, observatorul meciului. &#8222Si pe mine au vrut sa ma loveasca”, a adaugat Buhalau. Acest caz de violenta se va judeca joi, Comisia de Disciplina urmand a lua masuri severe. &#8222Cred ca vom merge cu masurile la maximum. Acesti indivizi, care numai fotbalisti nu se numesc, trebuie sa dispara din fotbal. Cat priveste terenul de joc, acesta v-a fi suspendat etape bune. Trebuie sa luam taurul de coarne”, a declarat unul din oficialii AJF Bacau.