ActualitatePirotehnistii arunca in aer munitia adunata din judet

Pirotehnistii arunca in aer munitia adunata din judet

Luni, pirotehnistii de la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta al judetului Bacau vor merge in Poligonul din lunca Siretului pentru a distruge munitia neexplodata pe care au adunat-o din localitatile judetului, in perioada septembrie 2012 – aprilie 2013. Pentru distrugerea a peste 60 de proiectile, doua grenate, o bomba si peste 60 de cartuse, specialistii vor folosi 20 kg de trinitrotoluen, precum si alte mijloace pirotehnice. „Misiunile de asanare a teritoriului de munitia ramasa neexplodata din timpul conflagratiilor s-au desfasurat în municipiile Bacau, Onesti si Moinesti si comunele Saucesti, Brusturoasa, Oituz, Odobesti, Itesti, Letea Veche, Faraoani, Gura Vaii, Blagesti sau Cleja”, a spus lt. Andrei Grecu, purt. cuv. ISUJ Bacau. Ultima distrugere a avut loc anul trecut in septembrie.



spot_img
spot_img