marți, 23 decembrie 2025

Fapt divers

Patru bacauani muscati de câini

In ultimele zile, la Unitatea de Primiri Urgente a Spitalului Judetean Bacau au ajuns patru bacauani, care au avut nevoie de ingrijiri medicale dupa ce au fost muscati de câini. Cadrele medicale de aici le-au ingrijit ranile si au putut pleca acasa cu reteta pentru a-si lua tratamentul.

Batrân gasit mort in fântâna



S-a intâmplat in orasul Comanesti. Trupul neinsufletit al unui barbat, in vârsta de 71 de ani, a fost gasit in fântâna, iar pentru scoaterea lui din put au fost solicitati pompierii de la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta Bacau. Cadavrul a fost transportat apoi la morga, pentru efectuarea necropsiei si stabilirea cauzei mortii. Se pare ca batrânul a afirmat de mai multe ori ca vrea sa-si puna capat zilelor, insa politistii vor trebui sa stabileasca ce s-a intâmplat acolo.

Incendiu de amploare la Onesti

O locuinta de tip parter si mansarda a fost cuprinsa de flacari in noaptea de luni spre marti, in municipiul Onesti. Pompierii au fost solicitati si au intervenit cu mai multe echipaje, reusind lichidarea incendiului dupa circa doua ceasuri de lupta cu focul. In final au ars 200 de mp de acoperis mansarda si bunuri casnice, cauza probabila a incendiului fiind cosul de fum neprotejat.

„Client” nepoftit retinut de politisti

Un onestean, de 32 de ani, a fost retinut de politisti pentru 24 de ore dupa ce a furat cu repetitie din magazinele din Onesti. Acestuia i s-au probat patru fapte de furt de pe raft, savârsite in perioada 9 – 29 septembrie, prejudiciul total fiind de 1.200 de lei. El va fi prezentat instantei cu propunere de arestare preventiva.



spot_img