26 aprilie 2024
SportFotbal, Liga a II-a: Sigur n-am mai vazut filmul asta?

Fotbal, Liga a II-a: Sigur n-am mai vazut filmul asta?

Sport Club Bacau – CF Braila 1-1 (1-0)

Stadion “Letea”, spectatori: aproximativ 200. Au marcat: B. Ungureanu (min. 20), respectiv Necoara (min. 80).
Sport Club: Petrariu- Luncanu, Adascalitei, Burca, Sascau- Cainari (min. 84 Curiliuc), Taban, Dumitriu (min. 67 Tutu), Hurdubei- B. Rusu (min. 62 Vraciu), B. Ungureanu. Antrenor: Viorel Tanase.
CF Braila: Mitrea- M. Dima, L. Ivan, Necoara, Stanciulescu0 Spataru (min. 67 Agbleta), S. Frunza, Petean, G. Iordache (min. 76 G. Nita)- Ndigwe, Onofras (min. 57 Nicolita). Antrenor: Alin Pinzaru.
Arbitri: Ionut Valentin Iugulescu (Târgoviste) – Vasile dan Popescu (Buzau), Marius Florin Badea (Râmnicu Vlcea).

SC Bacau, echipa tuturor paradoxurilor

Scrii Sport Club si citesti paradox. Doar asa se explica, probabil, contradictiile din tabara gruparii pe care Consiliul Local Bacau risipeste de vreo patru- cinci ani milioane de euro din bugetul public. Exista finantare, dar banii lipsesc. Au lot, nu si rezultate. Au demis antrenorul cu care au promovat, dar il tin strâns in brate pe cel cu care bat pasul pe loc. Mai nou, desi are meciurile in mâna, formatia lui Viorel Tanase se trezeste ca pierde punctele printre degete. Asa a fost la Buzau, asa a fost cu Farul si tot asa s-a intâmplat sâmbata, contra Brailei. Chiar daca Braila a jucat mai bine, Sport Club a fost mai aproape de victorie; uite inca un paradox! Pâna la urma, s-a incheiat egal, 1-1, golului marcat de Bogdan Ungureanu in minutul 20 raspunzându-i reusita lui Necoara, din lovitura libera, cu zece minute inainte de final.

Unii cu posesia, ceilalti cu golul

Pe “Letea”, CF Braila a aratat ca stie fotbal. Nici nu e greu cu jucatori precum Sorin Frunza, Petean sau Spataru in linia mediana. Oaspetii au pasat bine si frumos, adjudecându-si posesia. Le-a lipsit, insa, zvâcul la finalizare. De vina a fost si imprecizia lui Petean la suturile puternice de la distanta, dar si parada de exceptie a lui Petrariu, care a scos de la radacina barei capul lui Spataru din min. 22. Gazdele, in schimb, au sarit din start peste constructie. In lipsa unui “decar” cu staif si in conditiile in care Cainari si Hurdubei nu au fost in zi fasta, pentru a deschide si pentru a iuti jocul pe benzi, s-a mizat in special pe mingi lungi, aruncate la bataie. Pâna la urma, de marcat tot s-a marcat. A facut-o bataiosul Bogdan Ungureanu, care a reluat din viteza centrarea de pe stânga a lui Hurdubei, la care Braila a aratat ca are probleme mari in zona centrala a defensivei.

Când Hurdubei nu merge…

Ce a lipsit SC-ului de a câstiga sâmbata? Inainte de toate, un Hurdubei lucid. Astfel, s-a vazut, o data in plus, ca, atunci când “Hurdu” sufera, nu merge nici echipa. Capitanul gazdelor a ratat doua ocazii mari. Ambele la 1-0. La prima, rezultata dintr-un spectaculos un-doi cu Ungureanu, Hurdubei a cautat coltul lung, dar a gresit tinta. La a doua, venita pe un contraatac nascut dintr-o eroare de arbitraj (fault nesanctionat la Ndigwe), “septarul” bacauan s-a pripit, incercând o “scarita” din afara careului, neutralizata de Mitrea. Dar chiar si cu ratarile lui Hurdubei, 1-0 ramânea 1-0. S-a opus “vesnicul” Burca, autorul unui fault stupid in min. 80, in apropierea liniei de fond a terenului. Iar din lovitura libera dictata de arbitru, Necoara a taxat plasamentul defectuos al lui Petrariu. Ca de obicei, nici Viorel Tanase n-a stiut sa-si ajute echipa. L-a introdus pe Curiliuc, un jucator de viteza care putea sa sanctioneze lentoarea stoperilor adversi, de-abia in minutul 84. Curiliuc e fotbalist, dar primeste minute cât pentru un meci de box. Si asta zau ca-i curat paradox!