26 aprilie 2024
SportVolei masculin/ Divizia A2: Conform așteptărilor

Știința Bacău- CSU Brașov 3-0 (10, 15, 16)

Volei masculin/ Divizia A2: Conform așteptărilor

Voleibaliștii Științei Bacău au încheiat sezonul regulat pe locul 1 în Seria de Vest. L-au încheiat așa cum era de așteptat. Cu o victorie. În trei seturi. Și fără emoții. Sâmbătă, studenții s-au impus cu 3-0 (10, 15, 16) pe teren propriu contra ultimei clasate, CSU Brașov, într-o restanță din etapa a șaptea. Parțialul de debut a fost și cel mai dezechilibrat.

Oaspeții au ținut pasul doar până la 8-5. Pe serviciul lui Adrei Sărăcuțu, băcăuanii s-au desprins de la 10-6 la 17-6 pentru ca un as al lui Târcavu să tranșeze setul la o diferență de 15 puncte. Și în actul secund brașovenii au fost „vii” până înaintea primului time-out tehnic (5-8), chiar dacă diferența finală a fost redusă la zece puncte. Ultimul set a fost și cel mai strâns, CSU Brașov apropiindu-se în mai multe rânduri la un punct de Știința: 12-13, 13-14, 14-15. Vițelaru a punctat pentru 16-14 pentru ca pe serviciul său Știința să se desprindă la 23-14.

Meciul a fost decis de atacul în urcare al lui Victor Târcavu, care a fixat scorul la 25-16, respectiv 3-0 la general. Pentru formația băcăuană va urma o pauză de mai bine de o lună până la turneul play-off care va decide cele două echipe din Seria de Vest ce se vor alătura premiantelor din Seria de Est la turneul de promovare din mai.

„Dorim să găzduim turneul play-off, astfel încât să ne facilităm prezența la turneul de promovare. Până la începerea play-off-ului ne așteaptă o pauză destul de lungă pe care o vom acoperi cu antrenamente și, pe partea de final, cu câteva amicale contra celor de la Piatra Neamț”, a declarat antrenorul Științei Sebi Țurcanu, care a utilizat următoarea garnitură contra Brașovului: Todoruț, Sărăcuțu, Vițelaru, R. Lazăr (Cernov), Târcavu, Purice (C. Matei), Lupa (Șnel- libero).