26 aprilie 2024
SportVolei masculin, Divizia A1, etapa a VIII-a Pe drumul cel bun

Volei masculin, Divizia A1, etapa a VIII-a \ Pe drumul cel bun

@ Stiinta Dedeman Bacau – VCM Piatra Neamt 3:1 (-26, 21, 21, 20)

Meciul a fost unul destul de greu pentru gazde, care au trecut cu bine de mai multe momente dificile. Primul a fost provocat de arbitra Sorina Niculescu, care a acordat punct oaspetilor in primul set, la 24-23 pentru Stiinta, desi Ionescu calcase in terenul bacaauan, acelasi jucator blocand apoi neregulamentar, peste fileu. In ciuda nervozitatii iscate pe teren si in tribuna, Stiinta a avut puterea sa accelereze inca de la inceputul actului secund. Studentii s-au desprins la 9:2, 15:7 si 24:16, moment in care conturile pareau incheiate. N-a fost asa, pentru ca VCM Piatra Neamt a reusit 5 puncte consecutive, iar gazdele au castigat setul numai dupa ce au beneficiat de cele doua time-out-uri la care aveau dreptul. Setul iI a fost mult mai echilibrat, Stiinta izbutind sa se detaseze abia spre final (18:18, 21:19, 23:21), gratie si unui blocaj in care Hutuleac a fost cel mai activ. Dar, in mod sigur, eroul meciului a fost Purice, puternicul tragator fiind cel mai bun jucator de pe teren dar si un capitan de echipa ideal – care si-a incurajat si si-a calmat mereu colegii si a purtat un dialog civilizat cu arbitrii. In setul IV, Stiinta a avut mereu 2, 3 sau 4 puncte avans, iar tensiunea s-a mentinut numai din cauza &#8222ca nu se stie niciodata de unde sare iepurele&#8221.

Stiinta Dedeman Bacau – Bone, M. Cantacuzencu, Tofan, Hutuleac, Purice, Crinta, Ghimes (libero) au mai jucat – Iacob, Turcanu, Lazar antrenori – Cornel Paduraru si Marian Feru

VCM Piatra Neamt – Ionescu, Ciortea, Stefura, Gheorghita, Todoran, Mocanu, Gavril (libero) au mai jucat – Dumitrache, Baba, Ilie, Jancic antrenor – Dan Gavril.

Arbitri – Sorina Niculescu (Bucuresti), Florin Dimache (Galati)