29 martie 2024
SportVolei feminin, Top Team's Cup / Au dat lovitura in Polonia! /...

Volei feminin, Top Team’s Cup / Au dat lovitura in Polonia! / Centrostal Palac Bydgoszcz – Stiinta 2-3 (25-27, 19-25, 28-26, 25-18, 12-15)

Stiinta se simte in deplasare ca pestele in apa. A demonstrat-o la turneul Top Team&#8217s Cupa de la Klagenfurt, unde a reusit trei victorii din tot atatea jocuri. S-a repetat in campionat, unde a castigat toate cele trei partide disputate departe de propriul public. In sfarsit, a confirmat-o joi seara, in Polonia. In cea de-a doua partida din faza a doua a Top Team&#8217s Cup. 3-2 cu Centrostal Palac Bydgoszcz, intr-un meci de infarct. O copie a jocului din campionat, de sambata trecuta, contra lui CSU Targu-Mures. Si de aceasta data, Stiinta s-a jucat cu nervii antrenorilor Florin Grapa si Melu Manta. Bacauancele au castigat la mustata primul set: 27-25. Au zburdat in cel de-al doilea: 25-19. Au ratat in schimb un 3-0 sec si rotund care ar fi razbunat infrangerea din jocul de acum o saptamana, de pe teren propriu, cu Volero Zurich. Si asta pentru ca in actul al treilea al confruntarii, Mitrovic si compania nu au reusit sa faca pasul decisiv. Au pierdut cu 26-28, relansand meciul. Stimulate de acest set castigat, polonezele si l-au adjudecat si pe urmatorul (25-18), egaland la doi. In ultimul act, campioana Romaniei si-a reamintit de jocul cu targ-muresencele si s-a impus cu 15-12, castigand meciul si ramanand astfel in cursa pentru Europa. In cazul in care va reusi sa dea lovitura si in Belgia, contra lui Tongeren, Stiinta si-ar mari sansele de accedere in Final Four, cu toate ca Volero Zurich ramane principala candidata la calificare.

Studentele urmau sa revina ieri in tara, fara a se indrepta insa spre casa. Si asta pentru ca de la Bucuresti, Stiinta va pleca direct spre Pitesti, unde duminica va disputa restanta din etapa a sasea a Diviziei A1, contra lui Volei Arges.Scris de Dan SION