6 mai 2024
SportVolei feminin / Studentele s-au calificat in semifinalele Cupei României

Volei feminin / Studentele s-au calificat in semifinalele Cupei României

Volei Alba Blaj – Stiinta Bacau 2-3 (25-20, 25-20, 23-25, 23-25, 11-15)

Stiinta Bacau este din nou in semifinalele Cupei României la volei feminin. Dar nu fara emotii! Invingatoare cu 3-1 in meciul tur, de pe teren propriu, studentele au riscat serios miercuri seara, la Blaj, in returul cu Volei Alba, in care au intâlnit o echipa gazda super-motivata si un public fierbinte. Blajul a condus cu 2-0 pe seturi, fiind aproape de a reusi surpriza competitiei. Din fericire, Stiinta a revenit in joc si pe tabela, a egalat la 2, (scor care ii asigura calificarea, indiferent ce s-ar fi intâmplat in actul de final), dupa care a transat in favoarea sa si tie-break-ul: 15-11 si 3-2 la general.

23-23: moment psihologic

Momentul cheie al partidei de la Blaj s-a derulat in finalul partialului trei. Stiinta a condus cu 21-17, insa gazdele au egalat la 23, fortând realizarea celor doua puncte care i-ar fi asigurat setul, meciul si calificarea. “Ele au atacat afara, dupa care noi am obtinut punctul de 25-23. A fost un moment extrem de important, insa la fel de important s-a dovedit si setul patru, pe care l-am câstigat tot cu 25-23. Daca il pierdeam, Blajul facea 3-1, exact scorul la care am câstigat noi prima mansa si s-ar fi ajuns la setul de aur”, a precizat antrenorul bacauancelor, Florin Grapa.

Ca la cinema

Evolutia oscilanta a Stiintei la Blaj a fost influentata si de problemele medicale din lot. Herlea nu a putut juca din cauza unei accidentari la umar, Kremena Kamenova a acuzat dureri la picior, iar cealalta tragatoare secunda, Rogojinaru a necesitat o vizita la spital in dimineata jocului. “Problemele de sanatate la nivelul lotului au contat, asa cum a contat si presiunea exercitata de public. Cei 700 de spectatori si-au incurajat echipa non-stop. Noi, când avem meci acasa, vin oamenii ca la cinematograf; putini si tacuti. Bine ca ne-am calificat”, a declarat Grapa, care a utilizat urmatoarea formula de echipa: Miclea-Grigoruta, Kamenova, Rogojinaru, Sobo, Sosa, Iosef, Gaido-libero. Au mai jucat: Staelens, Breban si Baltatu.